Spojené státy zvažují, že kvůli květnovému testu jaderné zbraně zařadí Severní Koreu zpět na seznam zemí podporujících terorismus. Podle agentury Reuters to řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

"Podíváme se na to. Existuje na to postup. Samozřejmě bychom chtěli vidět důkazy z poslední doby o jejich podpoře mezinárodního terorismu," uvedla Clintonová v rozhovoru pro americkou televizi ABC.

Důkazy? Hledáme 

Na otázku, zda takové důkazy má, americká ministryně zahraničí řekla: "Právě se na to začínáme dívat. Zatím pro vás nemám odpověď."

USA vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu států podporujících terorismus loni v říjnu ve snaze oživit upadající šestistranná jednání o severokorejském jaderném odzbrojení. KLDR tehdy souhlasila se sérií kontrolních opatřeních v jaderných zařízeních.

"Je zřejmé, že jsme je ze seznamu vyřadili z určitého důvodu a ten maří jejich akce," uvedla Clinonová s odkazem na jaderný test, který Severní Korea uskutečnila 25. května. Americká ministryně také vyjádřila přesvědčení, že Rada bezpečnosti OSN schválí proti severokorejskému komunistickému režimu tvrdé sankce. Těm při předešlých pokusech bránily Čína a Rusko.

Seznam zemí podporujících terorismus byl založen 29. prosince 1979, kdy na něj byly zařazeny Libye, Irák, Jemen a Sýrie. V současné době se na něm nacházejí Kuba, Írán, Súdán a Sýrie.

Související