Do Spojených států byl v úterý převezen první vězeň ze základny Guantánamo, který v USA stane před civilním soudem. Informovala o tom agentura AP s odkazem na nejmenovaný soudní zdroj. Tanzanec Ahmed Khalfan Ghailani, důležitý člen mezinárodní teroristické sítě Al-Káida, je podezřelý, že se v roce 1998 zúčastnil atentátů proti budovám amerických velvyslanectví v Tanzanii a v Keni.

Proces s tímto mužem bude důležitou zkouškou pro vládu amerického prezidenta Baracka Obamy, která plánuje věznici na americké základně Guantánamo na Kubě do ledna příštího roku uzavřít a některé ze zadržovaných postavit před civilní soud.

Úřady: Byl to osobní strážce bin Ládina

Ghailani byl v roce 1998 obviněn z účasti na atentátech Al-Káidy na budovy americké ambasády v Keni a Tanzanii, při kterých přišlo o život 224 lidí a další tisíce osob utrpěly zranění. Podle amerických úřadů se tento Tanzanec v hierarchii Al-Káidy propracoval až na funkci osobního strážce vůdce této teroristické sítě Usámy bin Ládina. Byl ve skupině 14 "nejcennějších" vězňů, kteří byli v září 2006 přesunuti z tajných věznic CIA ve světě na Guantánamo.

Uzavřít kontroverzní věznice na Guantánamu, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu a kterou kritizují ochránci lidských práv, demokratický prezident Obama nařídil krátce po svém lednovém nástupu do funkce. Nicméně proti plánům převézt část zadržovaných přímo na území Spojených států se postavili někteří republikánští zákonodárci. Tvrdí, že tito lidé budou představovat pro Spojené státy hrozbu i tehdy, budou-li umístěni ve věznicích s tou nejpřísnější možnou ostrahou.

Asi 240 vězňů

Také někteří demokratičtí zákonodárci nedávno dali najevo, že než schválí uvolnění peněz potřebných pro zrušení věznice, musí jim Obama předložit plán, jak se zadrženými naložit. Republikáni chtějí, aby vězení na Guantánamu, kde je nyní asi 240 vězňů, zůstalo i nadále v provozu.

Spojené státy nechtějí některé vězně z Guantánama vrátit do jejich vlasti kvůli tomu, že by tam mohli být pronásledováni. Oslovily už proto několik zemí i Evropskou unii, zda by propuštěné vězně nepřijaly.