Takzvaná protipožární vyhláška platí beze změn i po úterním rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS). Soudci zamítli návrh ombudsmana Otakara Motejla na zrušení normy, která mimo jiné stanovuje povinnost vybavit nové domy hasicími přístroji a u vybraných objektů i kouřovými čidly. Podle soudce zpravodaje Jana Musila je vyhláška přiměřeným opatřením proti hrozbě požárů.

Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb nevznikla podle ombudsmana jen kvůli veřejnému zájmu, jak uvádějí její tvůrci, ale také proto, aby přinesla zisk některým výrobcům protipožární techniky. Tím se ústavní soudci příliš nezabývali. Pouze konstatovali, že určitý zásah do vlastnického práva majitelů nemovitostí je vyvážen veřejným zájmem na ochraně zdraví, života a majetku.
 
"Škody při požáru nehrozí jen vlastníkům stavby, ale i nezainteresovaným, třetím subjektům. Při podmínkách urbanistické zástavby v Česku vždy hrozí přenesení požáru. I třetí osoby musí být před riziky chráněny," uvedl Musil.

Ombudsmanovi vadilo také to, že vyhláška odkazuje k těžko dostupným dokumentům, konkrétně technickým normám. Podle Musila to není problém, protože s vyhláškou pracují projektanti, technici a specialisté, pro něž je znalost norem povinností.

"Nejsou tím zatíženi přímo stavebníci, ale odborné osoby, které projekty zpracovávají. Po nich je možné vyžadovat i vynaložení určitých nákladů na obeznámení se s normami," uvedl Musil. Vtělit technické normy přímo do vyhlášky je podle soudců nemožné, navíc stejně obsahují řadu obecně nesrozumitelných symbolů, mnoho tabulek, výpočtů a podobně.

Norma už platí téměř rok

Vyhláška platí od loňského 1. července. Navrhli ji hasiči. Tvrdí, že pomůže snížit počet požárů v Česku a omezí vzniklé škody. Hasičský sbor letos v lednu zveřejnil údaje, podle nichž si požáry v domácnostech loni vyžádaly o devět obětí více než v roce 2007 a zranily 500 lidí, což je nejvíce za posledních pět let.

Vyhláška nařizuje vlastníkům novostaveb, aby pořizovali hasicí přístroje, zajistili jejich revize a ve specifikovaných případech koupili také kouřová čidla. Tuto povinnost zdůvodňuje ministerstvo vnitra veřejným zájmem na ochraně před nebezpečím vzniku požárů.

Motejl ve stížnosti uvedl, že plně podporuje snahu o zvýšení protipožární ochrany. Způsob však považuje za nešťastný. Navrhl například to, aby majitele nemovitostí, kteří sami investují do hasicích přístrojů a kouřových čidel, získali výhodnější pojistné podmínky.