Irský parlament ve středu podle očekávání potvrdil důvěru vládě premiéra Briana Cowena. Pro vládu hlasovalo 85, proti ní 79 poslanců, napsala agentura Reuters. Podnětem k hlasování byl debakl hlavní vládní strany Fianna Fáil ve víkendových volbách do Evropského parlamentu a v místních volbách. Opoziční strana Fine Gael navrhovala hlasování o nedůvěře, nakonec se však podle Reuters hlasovalo o protinávrhu vlády na vyslovení důvěry.
 
Přes středeční úspěch přetrvávají pochybnosti o stabilitě vlády v delší perspektivě. Cowen po zveřejnění výsledků víkendových voleb řekl, že chce zůstat ve funkci až do parlamentních voleb v roce 2012, ale slíbil, že již na podzim provede ve vládě změny.

Cowen rovněž zopakoval slib, že vyvede zemi z nynější obtížné hospodářské situace, ale podle Reuters se investoři bojí, že nynější politické turbulence oslabí jeho vůli přistoupit k nepopulárnímu omezení státních výdajů v zájmu snížení schodku veřejných financí. Napětí kolem rozpočtu by prý také mohlo vést k rozpadu vládní koalice Fianna Fáil a Strany zelených.

Zahraniční pozorovatele v Evropě hlavně zajímá, jak se politické napětí v zemi projeví ve druhém irském referendu k Lisabonské reformní smlouvě EU, které se plánuje na říjen. V prvním všelidovém hlasování loni v červnu Irové zamítli tuto smlouvu, která má přizpůsobit instituce a fungování Unie jejímu rozšíření z 15 na 27 členů v posledních letech.

Související