"Američané by měli přestat s předáváním lidí podezřelých z terorismu třetím zemím," ohradila se Čína proti rozhodnutí Obamovy administrativy poslat 22 Ujgurů - muslimů ze separatistické oblasti na severozápadě Číny - propuštěných z Guantánama na tichomořské Palau, kde jim poskytli útočiště.

Čínští Ujgurové byli zadrženi v Afghánistánu a v roce 2002 přepraveni na Guantánamo. Postupně byli obvinění zbaveni, a to jak Pentagonem, tak ministerstvem spravedlnosti. Kongres ale odmítl, aby jim byl povolen vstup na území USA.

Zpátky do Číny ale Američané nechtěli Ujgury poslat ze strachu, že je tím vystaví mučení či popravě. Ujgurské separatisty žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny označuje Peking za teroristy a viní je ze série útoků s cílem vytvořit nezávislý stát Východní Turkestán.

Palau je bývalé americké teritorium v Pacifiku, které čínský stát nikdy oficiálně neuznalo. Prezident Palau uvedl, že jeho země se cítí "poctěná a hrdá" možností usídlit Ujgury v rámci humanitárního gesta.