Moskva a Washington vedou intenzivní konzultace o protiraketové obraně a obě strany už navrhly různé alternativy k americkému plánu rozmístit radar v Česku a protiraketové střely v Polsku.

Jedním z těch posledních je údajné prohlášení amerického ministra obrany Roberta Gatese o tom, že Pentagon nevylučuje možnost rozmístit prvky štítu přímo v Rusku.

Moskva na Gatesovo prohlášení dosud oficiálně nereagovala. "Až dostaneme konkrétní návrhy, posoudíme je," řekl první náměstek ministra obrany generál Alexandr Kolmakov. Podle mluvčího ruské diplomacie Andreje Nestěrenka je nejprve třeba výroky šéfa Pentagonu analyzovat, přičemž prý nelze vyloučit, že Gatesova slova zkreslili novináři.

Tajemná slova ministra Gatese

Gates při úterním slyšení v americkém Kongresu uvedl, že perspektiva spolupráce s Ruskem na protiraketové obraně se "poněkud zlepšila" v důsledku rostoucího znepokojení ohledně Íránu i v Moskvě. Ta dosud zpochybňovala americké obavy z íránského jaderného a raketového programu a označovala radar za provokaci namířenou směrem k Rusku.

Údajně měl Gates také prohlásil, že mezi nabídkami, o nichž se jedná, je umístění radarové stanice či střediska výměny informací přímo v Rusku. Píše to deník Kommersant.

Některá ruská média za takovými slovy vidí rozpočtové problémy Pentagonu, kterému prý chybějí peníze i na vybudování štítu v Česku a Polsku, a proto je nutná spolupráce s Ruskem. "Bez pomoci Moskvy zůstane americká protiraketová obrana jen drahým projektem," usoudil vládní list Rossijskaja gazeta.

Dílčí prvky "velkého obchodu o radar"

Podle analytiků je ale málo pravděpodobné, že by radar skutečně nakonec stál na ruském území. K takovému názoru se přiklání i renomovaný časopis Moscow Defense Brief. Slovy jeho šéfredaktora Michaila Barbanova "je z politických a psychologických příčin nereálné, aby Rusové připustili přítomnost Američanů na svém území. Moskva to nebude brát vážně".

Barbanov dodal, že zmínky o možnosti postavit prvky amerického štítu v Rusku "mohou být dílčími prvky velkého obchodu mezi Ruskem a USA ohledně rozmístění protiraketové obrany ve východní Evropě".