Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedělním projevu o příští zahraniční politice své vlády oznámí, že je připraven přistoupit na vytvoření palestinského státu. Bude ale za to od Palestinců žádat, aby uznali židovský charakter Izraele a aby byl jejich budoucí stát demilitarizovaný. S odvoláním na zdroj blízký Netanjahuovi to ve čtvrtek napsal izraelský deník Haarec.
 
Netanjahu je předsedou nové izraelské vlády od 31. března a k palestinské státnosti se dosud nevyjádřil. USA, které o oprávněnosti budoucího palestinského státu nepochybují, na Izrael tlačí, aby s Palestinci obnovil mírové rozhovory. Jejich prezident Barack Obama chce dokonce, aby se v tomto dialogu zásadně pokročilo do dvou let.Podle Haarecu prý Netanjahu v projevu na Bar Ilanově univerzitě nabídne, že začne s palestinskou samosprávou okamžitě jednat, jestliže Palestinci nebudou Izrael ohrožovat. Nabídne také rozšíření mírového procesu na ostatní Araby, kteří v roce 2002 nabídli normalizaci vztahů s Izraelem.

Výstavba židovských osad má pokračovat

Ačkoli konečná verze projevu ještě neexistuje a text se stále piluje, Netanjahu prý také prohlásí, že v židovských osadách nespatřuje překážku míru. Neohlásí ale zmrazení veškeré výstavby v osadách, jak po Izraeli žádaly USA.

O obsahu projevu prý s Netanjahuem jednal také prezident Šimon Peres. Ten ve čtvrtek řekl, že by se mělo pokročit k dalšímu bodu mírového plánu z roku 2003, v němž se předpokládá ustavení palestinského státu v provizorních hranicích, z nichž se v krátké době má stát hranice trvalá. Právě k tomuto šest let starému mírovému plánu, jemuž se také říká cestovní mapa, se má Netanjahu v neděli přihlásit.
 
Koaliční náboženská strana Židovský domov vzápětí požádala Perese, aby nepřekračoval své pravomoci zasahováním do kontroverzních politických témat. Peres se ve čtvrtek vyjadřoval po setkání s vysokým představitelem Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou.
 
Izraelští komentátoři upozorňují, že velké Netanjahuovy ústupky vůči Palestincům mohou způsobit rozpad koalice, v níž jsou zastánci osadnické politiky a v případě strany Izrael je náš domov také odpůrci palestinského státu.
Související