Nehoda francouzského airbusu nadále zůstává záhadou. Záchranářům a námořnictvu se nedaří nalézt černé skříňky a podle posledních informací se zřejmě nepodaří z hlubin Atlantiku vylovit ani všechna těla pasažérů.

Počet nalezených mrtvých z havarovaného stroje sice vzrostl na 44, další pátrací akce ale komplikuje nepříznivé počasí a mořské proudy.

"V oblasti řádí bouřky a viditelnost je velmi nízká, což ztěžuje pátrání ze vzduchu. Najít a vyzvednout těla je stále složitější," uvedl generál brazilského letectva Ramón Cardoso.

Zbývajících 184 těl z celkového počtu 228 obětí tak zřejmě zůstane "pohřbeno" v oceánu. Nalezené ostatky budou podrobeny pitvě na brazilské pevnině.

AirFrance: Do týdne budeme moudřejší

Příbuzní a nejbližší obětí podle zahraničních médií ztrácejí trpělivost okolo pátrání po příčinách nehody. Jak píše BBC, nevěří úřadům, že ani po deseti dnech od neštěstí nemají jedinou stopu. Mnozí z nich tvrdí, že jim úřady něco záměrně zamlčují.

Jejich teoriím nahrávají také média, která vyvíjejí různé verze o příčinách neštěstí. Naposledy v nich znovu proběhly spekulace o teroristickém útoku - podle francouzského listu měli být na palubě dva muži ze seznamu teroristů.

Vyšetřující úřady se zatím přiklánějí k verzi, že za katastrofu mohla technická závada nebo selhání pilotů. Nejčastěji se hovoří o tom, že selhaly rychloměry a piloti neodhadli rychlost, což zapříčinilo rozpad letadla.

Rozpad stroje a vzdálenost trosek nalezených v oceánu také napovídá, že se letadlo rozlamovalo ve vzduchu, ale postupně - nikoliv v jednom okamžiku.

"Stále nejsem přesvědčený, že za havárii mohou rychloměry," řekl novinářům šéf. Podle něj je pravděpodobné, že do týdne budou vyšetřovatelé moudřejší.

 V Atlantiku už třetím dnem pátrá atomová ponorka se sonarovými zařízeními po černých skříňkách. V případě lokalizace skříněk se je pokusí vytáhnout tři malí roboti, které přiváží francouzská vědecká loď Pourquoi Pas.