Několik tisíc stoupenců neúspěšného prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího vyšlo v sobotu do ulic metropole Teheránu. Shromáždili se v centru města a skandují protivládní hesla: "Diktatura" a "Demisi pučistické vlády!".

Ahmadínežád výsledky označil za své "velké vítězství" a odmítl manipulace s hlasy. "Lidé hlasovali pro mou politiku," řekl v televizním projevu. Íránský lid podle něho "vdechl naději národům a zklamal ty, kdo mu přejí zlo". Prezident obvinil zahraniční média, že kryla volby způsobem, který poškozuje íránský lid. Vyzval své stoupence, aby v neděli v podvečer manifestovali v Teheránu.

Músáví byl v pátečních prezidentských volbách považován za nejvážnějšího soupeře kandidujícího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a analytici předpovídali jejich těsný souboj. Podle oficiálních výsledků, které zveřejnila volební komise po sečtení hlasů, ale Ahmadínežád překvapivě získal necelých 63 procent odevzdaných hlasů, zatímco Músáví jen o něco víc než 34 procent.


Poražený liberál Músáví volby zpochybnil. Nečekaně jasné vítězství konzervativního prezidenta zvýšilo v Íránu napětí patrné už od ostré předvolební kampaně. Před státními úřady od sobotního rána hlídají policisté. Blokováno je odesílání textových zpráv z mobilních telefonů v "očividné snaze zarazit jeden z hlavních komunikačních prostředků proreformního hnutí Míra Hosejna Músávího". Ten na svůj web umístil výzvu stoupencům, aby vzdorovali "vládě lži a diktátorství".

Fotogalerie: Tisíce lidí v Teheránu demonstrují

(článek pokračuje pod fotogalerií)

 

Stoupenci bývalého předsedy vlády se spontánně shromáždili v centru hlavního města. Další zablokovali třídu Alí Vasr, jednu z hlavních v metropoli, píše agentura AFP. Manifestanti se rozložili po celé čtvrti poblíž ministerstva vnitra, které hlídaly pořádkové síly. V jedné ulici ústící na Alí Vasr spálili jeden autobus. Několik set mladých lidí, kteří manifestovali před ministerstvem, brutálně rozehnali policisté a muži v civilu.

Na třídě Africa stovka mladých skandovala hesla na podporu Músávího a křičela "Smrt diktátorovi!" Na křižovatce Džahán Kúdak další manifestanti házeli kamením po policistech a zapalovali popelnice.

Policie, která měla příkaz zabránit jakýmkoli manifestacím, proti demonstrantům několikrát zasáhla obušky, ale nepodařilo se jí je rozehnat. Na třídě Alí Vasr zaútočili na mladé Músávího stoupence obušky civilisté jezdící na motorkách, řekl jeden svědek.

Předtím se Músávího stoupenci shromáždili před štábem jeho kampaně a volali "Zůstaneme tady, zemřeme tady." "Zruinovali zemi a chtějí ji ruinovat ještě další čtyři roky," volali na adresu přívrženců dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který byl s pohodlným náskokem zvolen znovu.

Napjatá situace

Skupina rozzuřených mladých lidí házela kamením po policistech, kteří odpovídali stejným způsobem. Policisté také vstoupili do některých budov a bili manifestanty, kteří se tam schovali.

Situace na velké tepně (Alí Vasr) je napjatá a policie vyzvala majitele obchodů v okolí, aby je zavřeli. "Čas tance a zpěvu skončil, teď vám polámou nohy, když tu zůstanete," řekl manifestantům jeden policejní činitel.

Músávího stoupenci říkají, že jsou zmateni. "Nechápu, co se stalo," říká mladá žena, která odmítá sdělit své jméno. "Určitě podvádějí, dělají to, a my nemůžeme dělat nic, abychom jim v tom zabránili."

O kousek dál triumfují prezidentovi stoupenci. "Kde jsou zelení? V myší díře!" skanduje skupinka mladých lidí v automobilu v narážce na barvu Músávího kampaně.

Související