Íránské úřady v pondělí souhlasily, že přezkoumají výsledky pátečních voleb, poté co i nejvyšší vůdce země ajatolláh Chameneí vyzval k prošetření obvinění z manipulace z hlasy.

Neúspěšný prezidentský kandidát Mir Hosajn Músáví mezitím v pondělí musel oficiáně zrušit pondělní shromáždění, na kterém chtěl promluvit ke svým příznivcům.

Vláda plánovanou manifestaci označila za ilegální, s prohlášením, že ho "plánují protistátní živly". Proti velké manifestaci opozice by tvrdě zasáhla policie.

Músáví zároveň ale vzkázal, že na původně plánované místo dorazí, aby uklidnil své příznivce a dohlédl na pokojné protesty.

Chameneí vyzval ke klidu

Během víkendu ozbrojené složky likvidovaly nepokoje a demonstrace, kdy s pokřikem "smrt diktátorovi" v ulicích Teheránu protestovaly skupiny íránských příznivců opozice proti ohlášenému vítězství dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Policie proti nim zasahovala obušky a slzným plynem a vypálila také několik ran do vzduchu.

V pondělí vyzval duchovní vůdce země ajatolláh Alí Chameneí opozici v čele s Músavím, aby prosazovali svoje stížnosti na neregulérnost voleb, ale činili tak poklidně a v rámci zákona.

"Pochopitelně by měly být stížnosti na průběh voleb řešeny, a to zákonnými cestami," měl Chameneí podle agentury Reuters říct na schůzce Músávímu. Ten už podal oficiální žádost o anulování výsledků voleb a vyhlášení nových.

Podle CNN dokonce Chameneí nařídil přezkoumat průběh voleb a vyšetřit obvinění z manipulace s hlasy ve prospěch Ahmadínežáda.

Přitom už o víkendu ajatolláh plně požehnal výsledkům voleb, bez podpory Chameneího by Ahmadínežád ani nemohl zvítězit, a označil je za "božský zázrak".

Prezident Ahmadínežd sice páteční volby vyhrál, opozice se s tím ale nehodlá smířit a poukazuje na údajné podvody a manipulaci s hlasy. Svého rivala Ahmadínežád porazil Músáví už v prvním kole ziskem 62 procent hlasů a příznivci reformistů se diví, kam se poděly jejich hlasy.

Už před volbami na podporu malíře a architekta Músávího demonstrovaly statisíce lidí, podle úřadů ale nakonec získal jen 34 procent hlasů.

Největší nepokoje od revoluce

Předvolební nadšení v ulicích Teheránu a naděje, že Írán ukáže svoji svobodnější tvář, se ale po vyhlášení výsledků voleb otočily v bouřlivé protesty, které metropolí i dalšími městy zmítaly celý víkend. Podle pozorovatelů by mohlo dokonce jít o nejsilnější nepokoje za třicet let vlády islamistů. Při demonstracích bylo zatčeno na 170 lidí.

Podle prezidenta Ahmadínežáda ale byl průběh voleb i jejich výsledky v pořádku. Na jeho podporu a v oslavách vítězství se také sešly desetitisíce lidí.