Při povolebních protestech bylo v pondělí v Teheránu zabito sedm civilistů. Oznámil to dnes íránský státní rozhlas, podle něhož tito lidé napadli jeden vojenský oddíl.

Rozhlas oznámil, že "několik výtržníků" chtělo napadnout jedno vojenské postavení a poničit veřejná zařízení poblíž náměstí Ázádí. "Bohužel bylo sedm osob zabito a mnoho dalších zraněno," uvedl rozhlas, jehož zprávu citovala agentura AFP.

Další, tentokrát neupřesněný zdroj agentuře s odvoláním na zdravotnické služby řekl, že mrtvých bylo nejméně osm. Služba soudního lékařství, která podléhá ministerstvu spravedlnosti, to ale na dotaz agentury dementovala.

Podle agentury Reuters není jasné, zda zahynuli přívrženci opozice, nebo naopak stoupenci současného režimu.

V pondělí večer agentury hlásily, že nejméně jeden člověk byl zabit, když dav zaútočil na sídlo islámské náboženské milice basídž. Její členové nato zahájili palbu. Podle AFP se tento incident stal až po manifestaci, která se odehrála v naprostém klidu, v jedné postranní uličce.

Údajně až několik set tisíc stoupenců íránské opozice se přes zákaz ministerstva vnitra shromáždilo v centru Teheránu na podporu Músávího výzvy ke zrušení pátečních prezidentských voleb.

V nich podle oficiálních výsledků obhájil svůj mandát konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád, opozice podporující jeho hlavního rivala Músávího ale považuje výsledek za zfalšovaný. Músáví se proti výsledku hlasování odvolal u rady dohlížitelů, která se má ke stížnosti vyjádřit do deseti dnů.

Nepokoje v Teheránu vypukly už krátce po vyhlášení výsledků voleb. Při víkendových protestech ale policie postupovala sice tvrdě a zatkla na 170 lidí, nicméně nestřílela.

 

V Teheránu byl v úterý zatčen přední reformistický politik Mohammad Alí Abtahí, který byl viceprezidentem za vlády Ahmadínežádova umírněného předchůdce Mohammada Chátamího. Zatčení oznámila jeho kancelář. Abtahí v letošních volbách podporoval Músávího.

Prezident Ahmadínežád přiletěl do Ruska, kde se v Jekatěrinburgu zúčastní vrcholné schůzky takzvané Šanghajské organizace pro spolupráci, ve které má Írán status pozorovatele. První zahraniční státník, se kterým se po opětném zvolení setká, tak bude ruský prezident Dmitrij Medveděv.