Rusko využilo v Radě bezpečnosti OSN právo veta a vyslovilo se za ukončení pozorovatelské mise OSN v Gruzii a v gruzínské odštěpenecké oblasti Abcházie. Moskva odmítla dohodu o dvoutýdenním prodloužení mandátu mise UNOMIG, která v Gruzii působí od války v roce 1993.

Rusko nesouhlasilo především s tím, že se navržená dohoda odvolávala na územní integritu Gruzie. Moskva loni v létě po několikadenním ozbrojeném konfliktu uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, druhého gruzínského odštěpeneckého území. Tyto oblasti ale Tbilisi stále považuje za nedílnou součást gruzínského státu. Ruský zástupce v RB OSN však navrhl prodloužení mandátu mise o jeden měsíc, pokud z dokumentu zmizí sporné zmínky o územní svrchovanosti Gruzie.

Pondělní veto vážně narušilo plány západních mocností prodloužit existenci mise na konfliktním Kavkaze. Pro její zachování hlasovalo deset členů RB OSN, proti bylo jedině Rusko. Další stálí i nestálí členové rady - Čína, Vietnam, Libye a Uganda - se hlasování zdrželi.

Mandát mise vypršel s pondělní půlnocí newyorského času (6:00 SELČ). Na dočasném čtyřměsíčním prodloužení fungování mise, které by umožnilo další jednání o jejím osudu, se členové RB OSN dohodli v únoru.

Úkolem mezinárodní mise UNOMIG složené ze 129 vojáků a 16 policistů je dohlížet na dodržování příměří mezi Gruzíny a Abcházci a zajistit bezpečnost všech zaměstnanců OSN a dalších mírových a humanitárních pracovníků. Do Gruzie vlastní pozorovatelskou misi vyslala také Evropská unie. Od začátku loňského října tam působí několik stovek převážně policistů, vojenských expertů a odborníků na lidská práva.