Íránská rada dohlížitelů, nejvyšší ústavní orgán, který potvrzuje výsledky voleb, je připravena nechat přepočítat sporné hlasy z pátečních prezidentských voleb.

S tím ale nesouhlasí opozice pod vedením reformisty Mira Hosejna Músávího, který návrh odmítá a trvá na anulování výsledků pátečního hlasování a vyhlášení nových spravedlivých voleb.

Mezitím se ve francouzském tisku objevila informace, odvolávající se na zprávy uniklé z íránského ministerstva vnitra, že Mahmúd Ahmadínežád ve skutečnosti prezidentské klání vůbec nevyhrál a skončil až třetí.

Francouzský deník Libération a agentura AFP v úterý napsaly, že ve skutečnosti v prvním kole íránských prezidentských voleb zvítězil Músáví, který obdržel zhruba 19 milionů ze 42 milionů odevzdaných hlasů, tedy asi 45 procent.

Druhý v pořadí byl podle listu ve volbách jiný reformista, klerik Mahdí Karrúbí, a teprve třetí skončil současný prezident a zatím oficiální vítěz voleb Ahmadínežád.

Ten měl podle vládou zveřejněných výsledků získat 63 procent hlasů a vyhrát tak v prvním kole, Libération mu ale přisuzuje pouze 13 procent, tedy asi 5,7 milionu hlasů.

Opozice vedená Músávím od začátku označuje volební výsledky za zfalšované, na její podporu vyšly v minulých dnech do ulic statisíce stoupenců reformistů, aby žádaly vyhlášení nových voleb.

Násilí v ulicích, krev a sedm mrtvých

Chaos a násilnosti se v Teheránu vyhrotily v pondělí v noci, když několik demonstrantů zaútočilo na sídlo náboženské milice a roztržka skončila střelbou do davu Músávího příznivců. Nejméně sedm z nich bylo zabito.

V íránské metropoli nezavládne klid ani v úterý. Statisícové davy příznivců opozice se chystají znovu demonstrovat, navíc na stejném místě, kde je ohlášena i demonstrace příznivců prezidenta. Músáví sice v úterý vyzval početné zástupy svých příznivců, aby na shromáždění raději nechodili a zabránili krveprolití, ti se ale dál mobilizují hlavně na univerzitách a přes internet.

Už v minulých dnech se v ulicích opozice několikrát střetla s policií, milicemi a Ahmadínežádovými příznivci. Ti na motorkách a s holemi stoupence Músávího opakovaně napadli.

Experti: Rada se chystá k velkému obratu

Podrobnosti rozhodnutí rady dohlížitelů zatím nebyly zveřejněny, ale ze zákulisních zdrojů vyplynulo, že její členové byli ochotni přezkoumat ty dílčí výsledky, které Músávího příznivci napadnou. Pokud by se tedy opozice odvolala proti všem dílčím výsledkům, mohla by dosáhnout kompletního přepočítání hlasů.

Podle analytiků se tak zdá, že rada složená z kleriků a právních odborníků vybraných ajatolláhem Alím Chameneím zahájila něco jako "velký obrat zády k původně ohlášeným volebním výsledkům" a není vyloučené, že pozice Ahmadínežáda jako vítěze voleb je ohrožena.

Sám Chameneí, bez jehož souhlasu by podle pozorovatelů Ahmadínežádovo vítězství vůbec nebylo vyhlášeno, už v pondělí vyzval k prošetření stížností na neregulérnost voleb.