Britští konzervativci se dostali do sporu s českou ODS kvůli výběru partnerů do nové frakce, kterou zakládají v Evropském parlamentu.

O sporu informoval britský list The Times, podle něhož se konzervativcům nechce do spojenectví s populistickými stranami, jako je italská Liga severu, zatímco ODS proti nim nic nemá.

Deník připomněl, že šéf konzervativců David Cameron se stal terčem kritiky kvůli plánům na odchod z největšího poslaneckého klubu v EP, Evropské lidové strany, kterým se izoluje od velkých pravicových stran v Evropě. A jeho snahy vyhnout se xenofobním spojencům vyvolaly neshody s jeho českým partnerem, dodal The Times.

"Česká ODS, vedená Mirkem Topolánkem, který byl vyfotografován nahý ve vile Silvia Berlusconiho, chce, aby nová frakce měla co nejvíc členů a co největší vliv," píše britský list. Ale David Cameron je proti populističtějším kandidátům, jako je protiimigrantská Liga severu nebo Dánská lidová strana (DF).

Zatímco Češi nemají námitky proti Lize severu Umberta Bossiho, toryové se bojí, že by takové spojenectví znamenalo špatnou publicitu, tvrdí The Times.

Vítězství ODS je drtivé. Vyhrála téměř všude, Paroubek slibuje podzimní odvetu - čtěte ZDE

Nejúspěšnější kandidát eurovoleb? Evžen Tošenovský - čtěte ZDE 

Připomíná, že europoslanec ligy Mario Borghezio byl v roce 2007 zatčen na zakázaném protimuslimském shromáždění v Bruselu a v roce 2005 byl pokutován v Itálii za to, že zapálil věci přistěhovalců.

Podle deníku Dánská lidová strana požádala o vstup do klubu, ale byla odmítnuta - z části kvůli tomu, že je proti vstupu Turecka do Evropské unie. Stále se zvažuje europoslanec Roberts Zile z lotyšské strany Za vlast a svobodu, která podporuje každoroční pochod na podporu veteránů lotyšských jednotek SS, uvádí britský list.