Obchodování českých firem se zbraněmi v rámci zemí EU má být od podzimu jednodušší a mělo by být průhlednější. Počítá s tím vládní novela zákona o obchodu s vojenským materiálem, kterou tuto středu schválil Senát. Norma zavádí takzvané eurolicence a snižuje počet dokladů, které musejí obchodníci předkládat. Novelu musí ještě podepsat prezident.

"Nová právní úprava zvýší transparentnost zahraničního obchodu s vojenským materiálem a sníží administrativní zátěž podnikatelů," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Pomocné eurolicence

Díky eurolicenci, která by se vztahovala na vybrané zboží ze seznamu vojenského materiálu, by nemuseli podnikatelé žádat povolení pro každou obchodní smlouvu. Počet žádostí by se tak měl snížit a obchod mezi zeměmi EU by měl být jednodušší. V ČR má podle předkladatelů novely nyní povolení k obchodování s vojenským materiálem kolem 150 firem.

Některé z úprav novely se nelíbily české pobočce organizace Amnesty International (AI) a sdružení Nesehnutí. Podle nich kontrola vývozu vojenského materiálu z ČR zatím nefunguje uspokojivě.

Obě organizace již dříve označily za bezpečnostní riziko návrh, který by podle nich umožnil ústně dojednat zahraniční obchod s vojenským materiálem firmám, jež k vývozu zbraní nemají povolení. Ty by poté předem dojednaný vývoz pouze uskutečnily přes jinou českou firmu s povolením. Tak by se prý do obchodu se zbraněmi mohly zapojit i firmy, které dříve pravidla pro vývoz zbraní porušily, nebo firmy, v jejichž statutárních orgánech jsou lidé bez bezpečnostní způsobilosti.

Sněmovna totiž na návrh svého výboru pro obranu v původní vládní předloze zrušila dovětek, podle něhož se za obchod z vojenským materiálem mělo kromě písemného závazku k uzavření obchodních smluv považovat také "s tím související předávání informací a reklama". Senát původní vládní podobu novely neobnovil.

Méně papírování

Obchodníci, kteří chtějí nakupovat či prodávat vojenský materiál v EU, by také nemuseli k žádosti o povolení přidávat tolik příloh jako dosud. Dokumenty jako výpis z trestního rejstříku či účetní závěrka už nebude nutné k žádosti přikládat.

"Jedná se totiž o doklady, které má státní správa k dispozici anebo si je může sama zajistit," uvedl Bartovský, podle kterého je schválení novely předpokladem pro zahájení přechodu na elektronický systém podávání a vyřizování žádostí o povolení a licence.

Novela, kterou by se obchodníci se zbraněmi měli začít řídit do tří měsíců od vyhlášení ve Sbírce zákonů, má zpřesnit výčet obchodovatelného vojenského materiálu. Mezi zakázaným zbožím budou například protipěchotní miny.