Výrazná většina Američanů si myslí, že prezident Barack Obama nemá jasnou strategii pro boj s rozpočtovým deficitem. Také podpora jeho plánů na změnu zdravotní péče, obnovu automobilového průmyslu a na uzavření věznice na základně Guantánamo je nižší než celkový souhlas veřejnosti s Obamovou prací, který zůstává na vysokých 63 procentech.

Názory veřejnosti pět měsíců poté, kdy nový prezident převzal 20. ledna svůj úřad, zjišťoval průzkum pro deník The New York Times a televizi CBS News.

Nezvládá rozpočet 

O tom, že prezident nemá zřetelný plán na snížení schodku státního rozpočtu, který kvůli vládní pomoci hospodářství dosáhne rekordních hodnot, je přesvědčeno šest z každých deseti dotázaných. Opačný postoj zastává 30 procent a desetina na to nemá názor.

Průzkum napovídá, že Američané jsou znepokojeni státními injekcemi stovek miliard dolarů na obnovu hospodářství. Většina, 52 procent, dává přednost šetření a snižování deficitu státního rozpočtu. Naopak se stimulačními výdaji a větším zadlužováním státu souhlasí 41 procent respondentů. Obama v rozhovoru pro tisk připustil, že "kvůli rozpočtovému deficitu se v noci budí".

Stav ekonomiky zhoršil 

Většina lidí uvedla, že Obamova politika dosud neměla vliv na zlepšení ekonomiky nebo její stav zhoršila, což podle The New York Times ukazuje, jak se prezidentova síla stále opírá spíš o víru v jeho schopnost vést než o skutečné výsledky.