Spojené státy poprvé připustily, že během několika květnových útoků v Afghánistánu, při nichž přišla o život řada civilistů, se jejich vojáci neřídili instrukcemi.

Vyplývá to z páteční zprávy velení americké armády, podle níž si útoky vyžádaly nejméně 26 obětí z řad civilního obyvatelstva, uvedla britská BBC. Útoky přinesly do vztahů mezi zahraničními jednotkami a Afghánci mimořádně vysoké napětí.

Útok, který byl proveden začátkem minulého měsíce v provincii Faráh, si podle afghánské vlády vyžádal mezi civilisty až 140 mrtvých. Afghánská nezávislá komise pro lidská práva uvedla, že civilních obětí bylo 86.

Přesný počet mrtvých nikdo nezjistí

USA připouštějí, že počet zabitých civilistů může být ve skutečnosti vyšší než jimi udávaných 26. Jedním dechem ale dodávají, že přesné číslo se možná nikdy nepodaří zjistit, protože řada těl obětí byla spálena před zahájením vyšetřování.

Podle Američanů použili talibanci civilisty jako lidské štíty na ochranu před vzdušnými zásahy.

Armáda USA uvedla, že změní své bojové taktiky, aby snížila počet civilních obětí, ale zároveň dodala, že letecké útoky byly "odpovídajícím prostředkem pro likvidaci nepřátelské hrozby".

Nedodrželi instrukce

"Nicméně to, že se nepodařilo rozpoznat přítomnost civilistů a zabránit průvodním škodám nebo je minimalizovat, mělo za následek ztráty mezi civilisty," dodává se ve zprávě. Některé z útoků také nebyly zcela v souladu s instrukcemi, které vojáci dostali. "Nedodržení všech těchto instrukcí mělo zřejmě za následek civilní oběti," uvádí se ve zprávě.

Cílem náletu byl komplex objektů, v němž se údajně shromažďovali povstalečtí bojovníci před útokem na americké a afghánské jednotky.

Velitel jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal v současnosti přezkoumává pravidla ohledně vzdušných úderů. Minulý měsíc řekl, že by se k nim mělo přistupovat jen tehdy, jsou-li v ohrožení příslušníci jednotek Spojených států nebo NATO.