Nejméně 55 mrtvých a 176 zraněných si vyžádal silný pumový útok u šíitské mešity Rasúl v blízkosti severoiráckého Kirkúku. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na místní márnici. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti.

Podle agentury Reuters u mešity vybuchla nálož v nákladním automobilu, kterou odpálil sebevražedný útočník.

Výbuch srovnal se zemí několik desítek domů v okolí, pod jejichž troskami zůstali uvěznění lidé. Očekává se, že bilance mrtvých a zraněných bude ještě stoupat.

V hlavní nemocnici v Kirkúku vypukl chaos, přijížděly k ní kvílející sanitky, z nichž lékaři chvatně přenášeli na operační sály krví zbrocené civilisty, včetně několika dětí.

Útok se odehrál jen několik hodin poté, co irácký premiér Núrí Málikí vyzval Iráčany, aby neztráceli víru, ani pokud plánovaný odsun amerických vojáků povede ke zvýšení počtu násilných útoků místních ozbrojenců.

"Neklesejte na mysli, pokud tu a tam dojde k narušení bezpečnosti," řekl Málikí a zopakoval varování, že ozbrojenci pravděpodobně využijí amerického odsunu k provedení nových útoků.

Prakticky všichni američtí vojáci by se měli stáhnout z městských center do 30. června letošního roku na základě bezpečnostní dohody, kterou Bagdád a Washington podepsaly v loňském roce. Americké síly, které zahájily invazi do Iráku v roce 2003, musí ze země odejít do roku 2012.

Úroveň násilí v Iráku v uplynulém roce podstatně poklesla. Nicméně ozbrojenci včetně sunnitských radikálů napojených na teroristickou síť Al-Káida nadále podnikají útoky proti americkým vojákům, irácké policii i civilistům ve snaze rozpoutat nové krveprolití a podkopat pozici šíity vedené vlády premiéra Málikího.

Analytici také varují, že může nastat nárůst násilí před parlamentními volbami, které jsou v Iráku plánovány na leden příštího roku.

Související