Předseda somálského parlamentu v sobotu vyzval sousední země, aby do Somálska urychleně vyslaly své jednotky. Žádost zdůvodnil tím, že vláda je oslabena útoky muslimských radikálů. Somálský vládní kabinet dnes podle agentury Reuters zároveň v zemi vyhlásil výjimečný stav.

"Moc vlády byla povstalci oslabena. Žádáme sousední země, Keňu, Džibuti, Etiopii a Jemen, aby do 24 hodin vyslaly do Somálska své jednotky," prohlásil podle agentury AFP předseda parlamentu Aden Mohamed Nuur při tiskové konferenci v hlavním městě Mogadišu.

Poukázal přitom na to, že v zemi nyní panuje naléhavá situace, která si vyslání zahraničních jednotek vyžaduje.

Jedny z nejkrvavějších bojů mezi vládními silami a islamistickými rebely zuří v posledních dnech v Mogadišu. Od poloviny týdne při nich zahynuly na čtyři desítky lidí.

Ve čtvrtek přišel při sebevražedném atentátu ve městě Beled Weyne o život somálský ministr bezpečnosti Omar Hashi Aden spolu s nejméně 30 dalšími lidmi. V pátek se stal v metropoli další obětí násilí zákonodárce Muhammada Husajna Adduva. O život připravili ozbrojenci tento týden také šéfa policie v Mogadišu.

Keňa už v pátek oznámila, že nebude nečinně přihlížet a nedovolí, aby se situace v sousedním Somálsku ještě více zhoršila, protože by to destabilizovalo celou oblast. Keňa i další země včetně Spojených států se obávají, že bude-li chaos v Somálsku pokračovat, zakoření tu ještě více skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida, což ohrozí stabilitu sousedních zemí.

Islámští rebelové se v Somálsku snaží svrhnout slabou, Západem podporovanou islamistickou vládu a vytvořit rigorózní islámský stát. V květnu výrazně zintenzivnili své aktivity. Při násilí přišlo od té doby o život nejméně 300 lidí. Podle OSN konflikt vyhnal 122.000 Somálců z domovů.

Somálsko nemá efektivní centrální vládu od roku 1991, kdy kmenoví válečníci svrhli tehdejšího dlouho vládnoucího diktátora Siada Barreho. Anarchie v zemi umožnila mimo jiné nebývalý rozvoj pirátství u somálských břehů, které na jedné z nejrušnějších námořních tepen ohrožuje lodi z celého světa.

Související