Slabé signály, které vedly k domněnce, že záchranáři konečně objevili černé skříňky aisbusu, zachytily v úterý lodě francouzského námořnictva a spustily vědeckou miniponorku Nautile, aby tyto signály přesněji lokalizovala. Nakonec se ale ukázalo, že signály nepocházejí ze skříňěk zříceného letadla. Po černých skríňkách se tak pátrá něúspěšně už téměř tři týdny.

Jak informovala agentura AP, francouzský úřad pro vyšetřování dopravních katastrof BEA už vyvrátilo, že by signály pocházely zařízení airbusu. 

Černé skříňky by přitom mohly přinést klíčové informace, které rozšifrují příčiny tragické nehody airbusu A330, při které zahynulo 228 lidí.

Zatím nicméně není jisté, zda zařízení vysílající akustické signály pro nalezení skřínek je s nimi skutečně dosud spojeno. Nelze totiž vyloučit, že se zvukové zařízení při rozpadu letadla ve vzduchu nebo nárazu na hladinu od černých skříněk odtrhlo.

První slabý signál byl zachycen teprve více než tři týdny po zřícení letadla. Po černých skříňkách se pátrá v okruhu asi 70 kilometrů od místa posledního pozičního hlášení letadla, to znamená asi 850 kilometrů severovýchodně od brazilského souostroví Fernando de Noronha.

Související