Vladimir Putin, i když loni přesedl z prezidentského do premiérského křesla, zůstává podle 69 procent Rusů nejvlivnějším ruským politikem. Jen pětina přisuzuje tuto roli Putinovu nástupci v čele státu Dmitriji Medveděvovi. Vyplývá to z průzkumu střediska VCIOM, jehož výsledky v úterý zveřejnil list Vedomosti.

Putinovi ústava nedovolovala ucházet se o třetí mandát za sebou, a tak loni na jaře předal funkci hlavy státu nově zvolenému prezidentovi Medveděvovi, kterého si za svého nástupce Putin sám vybral. Od té doby se hovoří o tom, že zemi vládne "tandem" šéfa státu a šéfa vlády. Většina Rusů však podle různých průzkumů pokládá za mocnějšího člena "tandemu" právě Putina.

Tandem je pro téměř dvě třetiny Rusů efektivní

Podle ankety VCIOM si více než třetina dotázaných myslí, že Medveděv pracuje pod vedením Putina, opačný názor měl jen každý dvacátý dotázaný. Nicméně 63 procent dotázaných věří ve stabilitu tohoto uspořádání a 64 procent je přesvědčeno, že "tandem" řídí zemi efektivně. Opačný názor měla jen necelá pětina dotázaných, podle níž si vedení země neví rady s poklesem životní úrovně, růstem nezaměstnanosti a inflace a s potíráním korupce. Podle desetiny respondentů by si Putin s těmito problémy poradil lépe sám, bez Medveděva.

Podle ředitele VCIOM Valerije Fjodorova výsledky nejsou překvapivé, protože Putin řídil zemi osm let, zatímco Medveděv jen rok. Podle analytiků je Putinův obraz v očích veřejnosti pevně zakotven a změnit by jej mohla jen kritická situace či případný konflikt prezidenta a premiéra, který však není na obzoru. Vnímání role obou politiků by se však mohlo změnit, pokud by se Medveděv rozhodl zůstat v čele země i v dalším období.

Ruská duma na podzim schválila prodloužení prezidentského mandátu. To se ale nebude týkat současné hlavy státu, ale až Medveděvova nástupce. Ruská i zahraniční média proto spekulovala o tom, že změna má jediný cíl: otevřít bývalému prezidentovi a současnému premiérovi Vladimiru Putinovi cestu zpět do nejvyššího úřadu.

Související