Bulharská policie zadržela bývalého kosovského premiéra Agima Çeka, na něhož vydal Interpol mezinárodní zatykač. S odvoláním na mluvčí bulharského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AFP, podle které došlo k zatčení na hraničním přechodu Gueševo mezi Makedonií a Bulharskem.

"Agim Çeku byl v úterý zatčen v Gueševu při vstupu na bulharské území, a to na základě mezinárodního zatykače vydaného Interpolem," oznámila mluvčí ministerstva Diana Jankulová.

Podle agentury Reuters ale zdroje v Kosovu daly najevo, že Çeku bude brzy propuštěn na svobodu, "možná ještě dnes v noci či během zítřka".

Interpol vydal zatykač na Çeka z podnětu Srbska, jež ho obvinilo z podílu na válečných zločinech během války v letech 1998 až 1999, kterou vedli kosovští Albánci proti srbské moci. Nynější kosovská vláda ale vyzvala Interpol a také zahraniční vlády, aby zatykač ignorovaly. Çeku zastával v době válečných událostí funkci vrchního vojenského velitele tehdejší Kosovské osvobozenecké armády považované ale v zahraničí za teroristickou organizaci.

Minulý měsíc byl Çeku vypovězen z Kolumbie, a to z rozhodnutí tamějších úřadů, když Srbsko požádalo o jeho zatčení.

Nynější zatčení je již čtvrtým případem, kdy byl Çeku zadržen, ani předcházející zatčení ale nevyústila v jeho vydání Srbsku.

Kosovští Albánci tvořící většinu tamějšího obyvatelstva vyhlásili s podporou Západu nezávislost této srbské provincie v roce 2008 a nový státní útvar následně uznalo 60 zemí včetně Bulharska. Srbsko ale zdůraznilo, že na samostatnost Kosova nikdy nepřistoupí.

Související