Vůdce KLDR Kim Čong-il údajně dosadil svého nejmladšího syna Kim Čong-una do čela špionážní agentury. Informovaly o tom jihokorejské zdroje, které cituje agentura AP.

Kim Čong-il se svým šestadvacetiletým synem navštívil vedení Agentury na ochranu národní bezpečnosti v březnu letošního roku a řekl jejím nejvyšším představitelům, aby Kim Čong-una potvrdili coby šéfa úřadu, napsal jihokorejský list Tong-A ilbo s odvoláním na nejmenované zdroje.

Na provokace odpovíme vojenskou akcí, hrozí KLDR - čtěte ZDE

Pchjongajng stahuje úspory z účtů v zahraničí. Aby nezamrzly - čtěte ZDE 

Severokorejský prezident zároveň vyzval nejvyšší představitele úřadu, aby "chránili soudruha Kim Čong-una vlastními životy, stejně jako to dělali pro něj (Kim Čong-ila) v minulosti". Při této příležitosti Kim Čong-il předal vedoucím úřadu pět zahraničních vozů, každý v hodnotě zhruba 80.000 dolarů (téměř 1,5 milionu korun), dodal Tong-A ilbo. Podle listu Kim Čong-il minulý měsíc navštívil školu, kde se vzdělávají zaměstnanci špionáže, a sdělil jim obdobnou informaci.

Spekulace o nástupci 

Agentura na ochranu národní bezpečnosti je tajná zpravodajská služba, která do dubna 1993 spadala pod ústřední výbor Korejské strany práce. Počátkem roku 1993 její řízení převedl Kim Čong-il pod Komisi národní obrany, která podléhá jemu.

Kim Čong-ilovi je nyní 67 let a podle nepotvrzených dohadů loni utrpěl mozkovou mrtvici. Kim Čong-un je nejmladší z jeho tří synů. Informací o něm je jen poskrovnu, údajně studoval ve Švýcarsku a mluví skvěle anglicky. Jako o nástupci svého otce o něm začátkem června v japonské televizi NTV mluvil jeho nejstarší bratr Kim Čong-nam. Už předtím jihokorejský deník Tong-A ilbo napsal, že Kim Čong-il požádal severokorejské úřady v zahraničí, aby slíbily věrnost jeho nejmladšímu synovi. Prostřední syn Kim Čong-čul zastává vysokou funkci v aparátu vládnoucí Korejské strany práce.

Související