Nejnovější zprava německého ministerstva vnitra a islámské konference přinesla překvapení - nejen že v Německu žije až 4,3 milionu muslimů, s rostoucím počtem vyznavačů islámu v německé populaci ale roste i jejich integrita.

Muslimové, kteří nyní tvoří v 82milionové německé populaci až 5 procent, disponují až v polovině případů německým pasem. Podle zprávy je také více než 50 procent z nich členem různých německých asociací nebo sportovních a dalších klubů.

Až 70 procent muslimských žen navíc nechodí zahalených, tvrdí dokument, z něhož cituje server Spiegel Online. O poznání vyšší ve srovnání s uplynulými roky se také zvýšila aktivita muslimských žen a dívek na veřejnosti. Muslimské dívky se běžně účastní školních výletů nebo společného plavání.

Podobné činnosti dosud byly v Německu v souvislosti s muslimskou komunitou ožehavým tématem.

Nová vlna náboženství 

Jako vysvětlení větší integrace se nabízí skutečnost, že muslimové žijící v evropských zemí přestávají tolik lpět na zásadách svého náboženství. Všichni se sice považují za věřící, podle poslední zprávy ale například jen třetina z nich pravidelně navštěvuje mešitu.

Jak říká zpráva, až 2,7 milionu muslimů (63 procent) pochází z Turecka. Další početné skupiny tvoří muslimové z jihoevropských zemí jako je Bosna, Bulharsko nebo Albánie (14 procent). Většina z těchto přistěhovalců přitom žije na území bývalého západního Berlína.

Výsledky pochází z výzkumu, kterého se zúčastnilo na 6 tisíc lidí - ti poskytli informace o sobě i dalších členek svých rodin, s nimiž vzroste velikost reprezentativního vzorku na 17 tisíc lidí.

Související