Mnohá místa na severu Rakouska zůstávají stále pod vodou. Záplavy v noci posunuly podle rakouských informačních serverů i na jihovýchod země. V Polsku voda zaplavila sklepy, silnice a někde i domy. Na Slovensku platí na Dunaji druhý povodňový stupeň.

Vydatné deště, které trvají v Rakousku už od pondělka, v noci polevily. Podle hydrologů je ale situace na mnoha místech nadále kritická. Mírné zlepšení zaznamenali odborníci na Dunaji. Jeho hladina mírně klesla a dostala se pod výstražné značky. Počítá se s tím, že i když prší, dál by mělo vody v korytě ubývat. Situace se zlepšila i na velkých přítocích Dunaje. Ráno jimi protékala pětiletá až třicetiletá voda. Uzavřeny jsou některé silnice v zemi.

Okolí Amstettenu pod Alpami bylo kvůli vodě stále odříznuto od světa. Takovou situaci znají místní spíš ze zimy, kdy je v regionu často uvězní sněhová kalamita. Doufají, že i přes vytrvalé srážky další záplavová vlna už nepřijde.

Zatímco na severu Rakouska se situace většinou mírně zlepšuje, velká voda se přesunula do dalších oblastí. Sužuje nyní i jih a jihovýchod země. Lijáky sice ustaly, ale někde se prolomily hráze. Na jihozápadě země pak vystoupily kolem půlnoci toky z břehů. Brzy ráno se už stav ale začínal mírně zklidňovat.

Podle ministryně vnitra Marie Fekterové zasahuje v postižených oblastech kolem 10.000 hasičů a 3000 policistů. Zapojila se i armáda. Na severu Rakouska zatím působilo 930 vojáků. Celkem 10.000 jich má pohotovost a v případě potřeby může okamžitě nastoupit. Postiženým pomáhá také Červený kříž.

 

Související