Pentagon chystá v blízké budoucnosti změnu bojových pravidel pro vojáky v Afghánistánu. Tamní nový velitel spojeneckých sil NATO generál Stanley McCrystal oznámil, že americké jednotky se musí přeorientovat z tradičního pojetí vedení války - najdi nepřítele a zneškodni ho - směrem k ochraně afghánských civilistů.

Nové bojové směrnice by měl McCrystal detailně představit v příštích dnech. Důvod k jejich zavedení: vysoké počty civilních obětí, které ostří vztahy mezi Američany a afghánskou vládou.

Poslední z řady kontroverzních akcí, kterou napětí mezi americkou a afghánskou stranou vyvrcholilo, byl letecký útok v provincii Faráh, při kterém zahynulo několik desítek civilistů. Ministerstvo obrany USA později přiznalo, že armáda chybovala a vojáci se neřídili instrukcemi.

"Byly tam ženy, byly tam děti, mezi těmi mrtvými. Vypadalo to, jako by se chtěly skrýt v domě, zrovna když je trefila střela," popsala agentuře Reuters mluvčí Červeného kříže Jessica Barryová, která se na místo dostala po skončení bojů.

Zásadní změna smýšlení: Nestřílet, ustoupit

Aby se podobné excesy příště neopakovaly, rozhodl McCrystal o změně směrnic pro boje v podobných situacích. Vojáci podle něj musí projít "kulturním obratem a osvětou", aby se oprostili od konvenčního válčení a začali brát ohled zejména na bezpečnost a ochranu afghánských civilistů.

"Pokud jim umírají blízcí, ničíme jim majetek, nemůžeme očekávat, že budou naší misi nakloněni," varoval generál. "Americké jednotky jsou tradičně vycvičeny pro konvenční, vysoce intenzivní boj. Tyhle jejich zvyklosti musíme změnit," popsal McCrystal plány na revoluci ve vedení jednotek v Afghánistánu.

Jedním z konkrétních dopadů bude i změna pravidel pro boj s militanty z islamistického hnutí Tálibán. Americké jednotky dostanou příkaz, aby se v případě, kdy se dostanou pod palbu talibanců, raději stáhly, než aby povolávaly na pomoc letectvo.

"Pokud jste pod palbou nepřítele a existuje možnost, že byste opětováním palby nebo povoláním leteckých posil mohli zavinit civilní oběti, pokud se můžete stáhnout ze svých pozic, tak tak musíte učinit, popsal BBC zástupce vedení afghánské mise Jim Dutton. Ten také označil změny za "zásadní změnu smýšlení", která se připravovala už déle a teď pod vedením McCrystala dostala jasné obrysy.