Zemědělci během pondělní blokády provozu na tuzemských dopravních komunikacích použijí pouze takovou techniku, která na ně má povolený vjezd. Na tiskové konferenci k protestům proti situaci v zemědělství to ve čtvrtek řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Popřel informaci, která se prý objevila v některých médiích, že by farmáři ke zpomalování dopravy použili kombajny či jinou těžkou zemědělskou techniku.

"Pojedeme jen s takovou technikou, se kterou můžeme na dálnice vyjet," dodal. Zároveň potvrdil, že farmáři budou kvůli nízkým výkupním cenám mléka v pondělí 29. června od 9:00 ráno zhruba tři hodiny pomalou jízdou blokovat některé tuzemské dálnice a silnice.

D1, E55 a další

Farmáři hodlají k protestním jízdám vyjet na dálnice D1 v okolí Brna a Vysočině, na dálnici D5 mezi Prahou a Plzní, ale také na silnici E55 v okolí Tábora a na komunikace na Rychnovsku ve východních Čechách. "V okolí Brna vyjede 100 osobních aut, kolem 40 nákladních aut a 20 traktorů," uvedl Veleba.

"Bude to blokáda silnice E55, tedy silnice od Tábora po rozcestí u Kamenného Újezda, tedy rozcestí na Český Krumlov a Dolní Dvořiště," uvedl místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška. Blokády, která má provoz jen zpomalit, a ne zastavit, se podle něj v obou směrech zúčastní 50 až 60 vozidel.

"Zaprvé chceme zastavit vybíjení krav, zadruhé chceme upozornit politiky a veřejnost na hlubokou krizi v zemědělství," uvedl Veleba, podle nějž by tato krize mohla také zhoršit kvalitu potravin, zvýšit jejich ceny a ohrozit stabilitu českého venkova. Zemědělci dle vlastních slov chtějí navíc upozornit na chybějící koncepci českého zemědělství, což před časem kritizoval také prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Demonstrace za dotace

Stát by měl podle Veleby producentům mléka okamžitě pomoci formou zvláštních dotací, jak to udělala například vláda na Slovensku. Zopakoval také, že Evropská unie by měla u mléka zavést minimální výkupní cenu, jako je tomu například u cukrové řepy. Vlády ostatních evropských zemí podle Veleby svým farmářům v kritických okamžicích pomáhají výrazně více než český kabinet.

Ceny, za které mlékárny od zemědělců mléko vykupují, jsou nyní v meziročním porovnání zhruba o třetinu nižší. Výkupní cena za litr se pohybuje kolem šesti korun, náklady na jeho výrobu však přesahují osm korun. Propad cen trvá už řadu měsíců a situace se dle statistik i samotných zemědělců stále nelepší.

"Tento propad cen denně přináší ztrátu zhruba 2,4 milionu (korun) a za měsíc je to ztráta pro zemědělce v Jihočeském kraji v rozsahu 70 až 75 milionů korun," řekl Houška. Družstvo Jih sdružuje 208 producentů a je největším uskupením chovatelů krav v jižních Čechách.

Kvůli nízkým výkupním cenám suroviny, které v celé Evropě panují od loňského podzimu, se už na jaře uskutečnilo několik demonstrací v ČR i dalších evropských zemích. Naposledy několik tisíc evropských zemědělců protestovalo v pondělí během summitu EU v Lucemburku. Farmáři požadovali snížení mléčných kvót, které určují, kolik suroviny smí země EU ročně vyprodukovat. Snížení kvót by podle sedláků pomohlo ke zvýšení cen mléka.