Demonstrantům, kteří již řadu dní na protest proti manipulacím během prezidentských voleb v Íránu obléhají íránské velvyslanectví ve Stockholmu, zřejmě došla trpělivost. Podle švédské státní televize STV se na 150 protestujcích snažilo vniknout do vnitřních prostor zastupitelského úřadu.

Policie proti nim zasáhla ve chvíli, když porazili plot okolo budovy. Zatím nejsou informace o případných zraněných.  Podle policie zatím není jasné, zda se demonstrantům podařilo do budovy vniknout. Někteří z útočníků byli maskovaní.

"Panoval tam chaos. Snažíme se zorganizovat a uvidíme, co se bude dít. V současnosti je klid," citovala dnes večer švédská tisková agentura TT policistu Jana Hedlunda. Podle švédské televize přijelo na místo asi 20 policejních hlídek.

Většinu obléhatelů této ambasády tvoří Íranci, kteří ve Švédsku žijí v exilu. Na svých internetových stránkách tvrdí, že tentokrát se svými protesty nepřestanou.

Násilnosti mohou být reakcí na čtvrteční prohlášení íránská rada dohlížitelů, která konstatovala, že prezidentské volby z 12. června byly nejspravedlivějšími volbami v zemi za posledních 30 let. Současně při kázání na Teheránské univerzitě zazněla výzva popravit násilníky, kteří se zúčastnili demonstrací.

"Všichni, kdo bojují proti národu se zbraní v ruce, by měli být popraveni. Je třeba zničit kohokoli, kdo bojuje proti islámskému systému nebo vůdci islámské společnosti," řekl ajatolláh Ahmad Chátamí, jehož projev vysílala íránská televize. Vyzval soudní systém, aby "tvrdě a příkladně potrestal vůdce protestů, ty, kdo organizovali násilnosti a kdo měli podporu Spojených států a Izraele". Všichni, kdo narušili krok a ničili veřejný majetek, podle něj bojovali proti Bohu, za což se s nimi musí jednat bez milosti.

Jako rozbuška mohlo zapůsobit i tvrzení Teheránu, že za sobotní smrtí sedmadvacetiletá Íránky, kterou kdosi během demonstrací zastřelil, stojí americká CIA.

Související