Radikální organizace Hamas ztrácí mezi Palestinci popularitu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnilo jeruzalémské středisko pro média a komunikaci.

Podle ředitele tohoto pracoviště Chádira Chádira doplácí Hamas na nespokojenost obyvatel pásma Gazy, kde tato organizace vládne, na svou neschopnost dohodnout se s Fatahem na společné vládě a také na to, že se kvůli jejímu postoji nedaří přesvědčit Izrael k otevření hraničních přechodů na toto území. "Ten výsledek vyjadřuje určitý protest, protože se nedaří řešit zásadní problémy," řekl Chádir.

Palestinské parlamentní volby by se měly konat v lednu. V těch minulých zvítězil v roce 2006 Hamas, ale protože je na Západě považován za teroristickou organizaci, svět s ním odmítl jednat a Hamas musel vytvořit společnou vládu s Fatahem. Ta se ale po roce rozpadla.

Ozbrojené křídlo Hamasu loni intenzivně ostřelovalo Izrael raketami, takže na konci roku Izrael zahájil ofenzívu proti Gaze. Dvaadvacetidenní boje si vyžádaly životy 1400 Palestinců a bylo při nich zničeno na pět tisíc domů. Infrastruktura pásma je dodnes ochromena, mnoho lidí nemá stále střechu nad hlavou.

Přechody do Izraele, využívané nejen k pohybu lidí, ale také zboží, jsou uzavřeny od roku 2007, kdy se Hamas zmocnil vlády nad pásmem. Izrael teď jimi pouští jen nezbytný materiál, ale obnovu běžného provozu podmiňuje propuštěním vojáka Gilada Šalita. Radikálové ho drží v zajetí v pásmu tři roky a chtějí za něj propuštění Palestinců vězněných v Izraeli.


Rada OSN pro lidská práva druhým dnem vyslýchá svědky ofenzivy, aby se dobrala odpovědi na to, zda a jak Izrael porušil práva Palestinců. Pětina z 1,5 milionu obyvatel pásma údajně trpí posttraumatickým syndromem. Rada má konečnou zprávu vydat v září.