Jemenské letadlo Airbus 310 se 153 lidmi na palubě se zřítilo na Komorských ostrovech v Indickém oceánu. Příčina nehody zatím není známa, ale v oblasti panovalo špatné počasí. "Počasí bylo nepříznivé - vanul silný vítr a byly velké vlny,"potvrdily jemenské úřady.  Francouzský ministr dopravy ve francouzském rádiu naznačil, že spíše než technická závada, stojí za nehodou právě počasí.

Podle jemenských aerolinek bylo na palubě 142 pasažérů francouzské a komorské národnosti a 11 členů posádky. "Nevíme, zda se někdo ze 150 lidí na palubě zachránil," řekl viceprezident Komorských ostrovů Idi Nadhoim. 

Podle agentury Reuters se podařilo jednoho z cestujících zachránit.

Trosky nalezeny

Stroj se podle pařížských zdrojů zřítil do moře několik kilometrů od pobřeží Komorských ostrovů, když se chystal na přistání. Jak uvedla BBC, podle některých informací se stroj pokoušel přistát, tento manévrací proces ale posléze přerušil. Pak už airbus nikdo neviděl. 

Podle internetových stránek letiště tímto spojem cestovali lidé, kteří startovali z letiště Roissy v pondělí po deváté hodině ráno letadlem A330-200 a letěli přes Marseille do jemenského hlavního města Saná. Tam přestoupili na Airbus A310-300 a pokračovali do Moroni na Komorských ostrovech. 

Dvěma francouzským vojenským letadlům, která po stroji pátrají, se podařilo najít trosky letadla. Podle agentury AFP již byla z moře vytažena i první těla obětí. V oblasti pátrají komorské lodě a směřuje do ní i loď francouzského námořnictva.

Komory jsou ostrovní stát v západní části Indického oceánu mezi severním Madagaskarem a Mosambikem a žije na nich přes 630 000 obyvatel.

1. června došlo k havárii Airbusu A330, při které zahynulo 228 lidí. Letoun cestující z brazilského Rio de Janeira do Paříže se zřítil do Atlantiku.

Související