Severní Korea pokračuje v provokacích svého jižního souseda a mezinárodního společenství. Ve čtvrtek odpálila z východního pobřeží další čtyři rakety krátkého doletu.

Už v minulých dnech vydal Pchjongjang varování, aby se vodám východně od pobřeží KLDR na začátku července vyhnuly všechny cizí lodě.

Severokorejští představitelé to odůvodnili tím, že země bude v průběhu července pořádat vojenské manévry. Experti nicméně na základě tohoto prohlášení předpokládali, že KLDR chystá další raketové zkoušky.

Všechny čtyři střely dopadly do vzdálenosti asi 60 kilometrů od místa odpálení, poznamenala jihokorejská agentura Jonhap. Podle ní šlo o rakety, které mají dolet až 160 kilometrů a jsou určeny k ničení námořních cílů, zejména plavidel a ponorek.

Od dubna testoval komunistický režim své rakety již několikrát, mezi nimi i střelu dlouhého doletu, o které se Spojené státy domnívají, že ji Severní Korea vypálí směrem k Havaji na výročí Dne nezávislosti 4. července.

Potom, co na konci května KLDR oznámila, že provedla druhou jadernou zkoušku, ocitla se v silné mezinárodní izolaci. Rada bezpečnosti pak zpřísnila sankce vůči tamnímu režimu - tentokrát i s podporou Čín, která v minulosti Severní Koreu několikrát podpořila.

KLDR testovala své rakety od dubna již několikrát. Navíc 25. května provedla svou druhou jadernou zkoušku, což přimělo Radu bezpečnosti OSN k zpřísnění sankcí vůči tomuto izolovanému komunistickému režimu.

Spojené státy údajně očekávají v den výročí nezávislosti USA  odpálení rakety dlouhého doletu směrem k Havajským ostrovům.

Související