Podněcovali v zemi protesty, které následovaly po volbách. Takové obvinění uvalily íránské úřady na několik zaměstnanců britské ambasády v Teheránu. Britské ministerstvo zahraničí informovalo, že již začalo situaci řešit.

Írán se k tomuto kroku uchýlil pět dní poté, co vyšlo najevo, že nechal zatknout devět zaměstnanců velvyslanectví.  

Evropské vlády nyní uvažují o tom, že povolají z Teheránu dočasně zpět své velvyslance v reakci na počínání tamní administrativy prezidenta Ahmadínežáda.

Hlava Íránu obvinila po volbách Západ, že se vměšuje do prezidentských voleb a vnitřních záležitostí v zemi. Írán ze stejných důvodů před necelými dvěma týdny vyhostil ze země dva britské diplomaty. Londýn nelenil a podnikl to samé. Teherán pak o víkendu prohlásil, že s Británií hodlá omezit veškeré diplomatické styky. 

Íránský režim na začátku týdne pět z devíti zadržených zaměstnanců britské ambasády propustil, zbytek dál vyslýchal. Británii zároveň nazval svým největším nepřítelem ze všech nepřátel. 

"Máme fotografie a video určitých zaměstnanců ambasády, kteří mezi demonstranty v ulicích podněcovali protesty a pak se podíleli na výrobě smyšlených zpráv, která pak západní média vysílala do světa," uvedl íránský ministr. Posléze doplnil, že jedinci "pochopitelně podstoupí proces".

 

Související