Severní Korea v sobotu odpálila čtyři testovací rakety krátkého doletu. Uvedly to jihokorejská tisková agentura Jonhap a jihokorejské ministerstvo obrany. Podle agentury Reuters komunistická asijská země zvyšuje v regionu napětí, které způsobily její květnové jaderné testy, zkušební odpaly střel i hrozby vojenskou odpovědí na sankce OSN.

"Severní Korea odpálila dvě rakety, pravděpodobně typu Scud, dnes v 08:00 místního času (01:00 SELČ)," citovala agentura Jonhap nejmenovaného jihokorejského činitele. "Odhadujeme, že rakety mají dostřel zhruba 500 kilometrů," dodal.

Vystřeleny byly z vojenské základny nedaleko přístavu Wonsan na východním pobřeží KLDR. Téměř o tři hodiny později odpálila země střelu třetí a později i čtvrtou. Podobně jako první dvě letěly i tyto střely přibližně do vzdálenosti 400 až 500 kilometrů od místa odpalu, uvedl Reuters.

Japonská agentura Kjódó napsala, že Severní Korea zřejmě vypálila nejméně jednu raketu středního doletu typu Rondong, jejíž dosah může být 1000 až 1400 kilometrů a může zasáhnout Jižní Koreu a Japonsko. 

"Jihokorejská armáda je v těsném obranném spojenectví se Spojenými státy plně připravena čelit každé hrobě či provokaci ze severu," varoval jihokorejský generální štáb v prohlášení.

"Rakety, které byly dnes vypáleny, jsou pro naši bezpečnost větší hrozbou, protože mají větší dolet," uvedl jihokorejský vládní činitel, který si nepřál být jmenován.

"Nikoli nečekané" 

Naposledy ve čtvrtek odpálil Pchjongjang z východního pobřeží čtyři zkušební střely, které dolétly do vzdálenosti zhruba 100 kilometrů. Spojené státy a Japonsko označily tento test za provokativní, ale nikoli neočekávaný.

"Čtvrteční odpálení raket bylo zjevně součástí vojenského cvičení, avšak dnešní testy mají zřejmě politické cíle," řekl jihokorejský vládní činitel s poukazem na dnešní americký Den nezávislosti.

Od letošního dubna KLDR testovala své rakety už několikrát, jedna z těchto zkoušek se obecně považuje za pokusný odpal rakety dlouhého doletu. Pětadvacátého května navíc provedla svou druhou jadernou zkoušku, což přimělo Radu bezpečnosti OSN ke zpřísnění sankcí vůči izolovanému komunistickému režimu. Pchjongjang reagoval hrozbou, že na pokusy o blokádu odpoví tvrdou vojenskou akcí.

Ani sobotní pokus nebyl zcela nečekaný. Spojené státy v minulosti vyjádřily obavu, že by 4. července, v den výročí nezávislosti USA, mohl severokorejský režim vyslat raketu dlouhého doletu směrem k Havaji.

V roce 2006 odpálila Severní Korea v průběhu amerických oslav 4. července svou nejmodernější raketu Tepodong 2, ta však krátce po startu spadla do oceánu. 

Související