Brazilské vojenské letectvo v pátek zveřejnilo nahrávku, která má dokázat, že kontrolu nad letem airbusu společnosti Air France, který se před měsícem zřítil do Atlantiku, předalo senegalským úřadům ještě předtím, než stroj havaroval. Senegalské úřady to však popírají, informovala v sobotu agentura AP.

Zvuková nahrávka byla umístěna na internetové stránce letectva poté, co francouzské úřady vyšetřující havárii z 1. června uvedly, že brazilské úřady letovým dispečerům v senegalském Dakaru kontrolu nad letem nikdy oficiálně nepředaly.

Hlavní francouzský vyšetřovatel Alain Bouillard vznesl toto obvinění ve čtvrtek v první veřejné zprávě o havárii v Atlantickém oceánu, při níž zahynulo 228 lidí. Bouillard uvedl, že otázka, kdo měl kontrolu nad letem, je součástí vyšetřování, ale neřekl, zda tato okolnost k havárii přispěla.

Podle nahrávky se letadlo dostalo do zóny mezi brazilskou a senegalskou letovou kontrolou v 04:20 SELČ. Podle brazilské armády pak měl Dakar potvrdit, že letadlo vstoupilo do jeho vzdušného prostoru, a upozornit na případné problémy. Letová kontrola v Dakaru však teprve v 06:20 SELČ žádala Brazílii, aby jí sdělila pozici airbusu.

K formálnímu hovoru nedošlo 

Podle agentury pro bezpečnost letového provozu a vzdušné navigace v Africe a na Madagaskaru (Asecna) však Brazílie kontrolu nad letem Senegalu nepředala. Kontrolor v Brazílii měl zavolat svého kolegu v Dakaru a potvrdit, že se letadlo dostalo k hranici brazilského vzdušného prostoru, uvedla Asecna. K této formalitě však nedošlo. 

Letadlo také podle agentury nikdy nevstoupilo do kontaktu s centrem v Dakaru, aby mu signalizovalo svou přítomnost. Navíc nebyl kontrolnímu středisku v Dakaru předán letový plán, dodala Asecna.

Ve čtvrtek francouzské úřady oznámily, že před katastrofou v letadle selhalo automatické řízení, a to kvůli nesrovnalostem v údajích o měřené rychlosti stroje. Jednoznačné příčiny havárie však odborníci stále ještě neznají. 

Související