Nejméně tři lidé byli zabiti a 20 dalších zraněno při nepokojích, které dnes vypukly v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang. Oznámila to oficiální tisková agentura Nová Čína.

Podle jejích informací neupřesněný počet místních obyvatel vyšel do ulic, zapaloval automobily a blokoval dopravu v regionálním hlavním městě Urumči. Oficiální zpráva neupřesnila národnost lidí, kteří se zapojili do nepokojů.

Nejmenovaný zdroj, na který se odvolává agentura Reuters, nicméně tvrdí, že šlo o Ujgury, převážně muslimské příslušníky etnické menšiny, která je původními obyvateli Sin-ťiangu. Mnozí Ujgurové jsou nespokojení se sílícím vlivem etnických Číňanů (Chanů) na území, které považují za své, a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

"Začalo to několika stovkami lidí a pak jich tam mohlo být víc než tisíc," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. V Urumči se poté rozmístilo několik tisíc policistů, kteří dav rozháněli slzným plynem a vodními děly. "Teď je celé město uzavřené," dodal anonymní zdroj Reuters.

Související