Napětí, které léta přetrvává mezi ruskou ortodoxní církví a římskokatolickou církví ohledně majetku ale i dalších citlivých témat, je natolik velké, že zatím brání papežově návštěvě v Moskvě.

Medveděv v rozhovoru, který poskytl italským novinářům před vrcholnou schůzkou skupiny G8 ve středoitalské L´Aquile, ujistil, že vztahy mezi Ruskem a Vatikánem čeká "další rozvoj". Současně naznačil, že se jedná o posílení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Odmítl se ale vyjádřit ke spekulacím, že papež Benedikt XVI. by mohl v nejbližší době Rusko navštívit.

"Máme vztahy na úrovni zástupců, nyní posuzujeme možnost jejich posílení na úplný formát, tedy povýšení na úroveň velvyslanectví, na úplné diplomatické vztahy," prohlásil Medveděv podle agentury ITAR-TASS.

Benediktův předchůdce Jan Pavel II. se několikrát zmínil, jak ho trápí, že se nemůže v Rusku setkat s katolickými věřícími.

Skupina G8 sdružuje sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko. Její summit se uskuteční od 8. do 10. července symbolicky ve správním středisku středoitalského regionu Abruzzy, který letos v dubnu dramaticky poničilo zemětřesení.

Související