Bolivijská policie odhalila o víkendu nelegální drogovou laboratoř, která je podle ní největším podobným nalezeným objektem v dějinách země. Při zásahu bylo zatčeno pět Kolumbijců.

Laboratoř na východě země byla prý s to vyrábět 100 kilogramů kokainu denně, tedy přes 36 tun ročně. Operace asi 1000 kilometrů východně od metropole La Paz je podle úřadů nejtvrdší rána pro narkomafii v posledních letech. Jedná se o čtvrtou objevenou nelegální laboratoř v zemi v posledních měsících.

"Od odchodu (americké Agentury pro potírání narkotik) DEA neustále objevujeme laboratoře," učinil v neděli bolivijský ministr vnitra Alfredo Rada ironickou poznámku na adresu amerických expertů, které vláda bolivijského prezidenta Evo Moralese loni v listopadu vyhostila kvůli sporům s Washingtonem.

Spojené státy loni v září zařadily Bolívii na černou listinu zemí, které nedodržely své závazky v omezení produkce drog. Bolivijský prezident odsoudil americké rozhodnutí jako čistě politické. Upozornil, že USA jsou jedním z největších odbytišť kokainu na světě. USA "nemají žádnou morální autoritu mluvit o drogách", vzkázal tehdy Morales.

Podle nedávné zprávy OSN se produkce kokainu v roce 2008 zvýšila v Bolívii o devět procent, zatímco v Kolumbii se o 28 procent snížila.

Podle ministra Rady pronikají v poslední době Kolumbijci do Bolívie, kde se sdružují s místními rodinnými klany s cílem vyrábět kokain. "Zahraniční příslušníci narkomafie, především kolumbijští, se snaží operovat v Bolívii," prohlásil Rada.

Související