V Kanadě požádalo za letošní půlrok o azyl odhadem zhruba 1600 Čechů, což je skoro dvakrát tolik než za celý loňský rok. Se žádostí přitom uspěla asi desetina, řekl v úterý v rozhovoru pro ČTK šéf české diplomacie Jan Kohout. Upozornil ale, že tato čísla nejsou oficiální a že to jsou hrubé odhady české diplomacie. Právě zvyšující se migrace je důvodem, proč nad Prahou visí hrozba opětovného zavedení víz.

Kohout uvedl, že čeští diplomaté o situaci dál vyjednávají s kanadskými partnery. Výsledek by patrně mohl být znám během několika dní. "Dle mého odhadu by mělo v několika následujících dnech dojít k rozhodnutí. Nemyslím si, že by bylo na spadnutí a okamžitě," uvedl Kohout.

Kanadské velvyslanectví v Praze slibuje, že aktuální oficiální statistiky dá k dispozici koncem července. Zatím jsou známy za první letošní čtvrtletí, kdy v Kanadě požádalo o azyl 653 českých občanů.

Loni jich bylo 861. Během prvních tří měsíců letošního roku uspělo s žádostí 34 Čechů. Kanada za letošek a minulý rok udělila azyl 118 českým občanům, uvedlo již dříve velvyslanectví.

Právě příliv žadatelů o azyl před lety vedl k tomu, že Kanada víza v říjnu roku 1997 pro Čechy zavedla. Zrušila je pak v říjnu 2007. Od té doby se ale objevili další žadatelé.

Zrušení víz v minulosti přilákalo desetitisíce turistů

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v úterý kvůli otázce víz zaslala otevřený dopis kanadskému velvyslanci. Asociace žádá Kanadu, aby zveřejnila zavedení víz alespoň s třicetidenním předstihem, aby se na něj turisté mohli připravit.

V úterní tiskové zprávě asociace také uvádí, že před zrušením kanadských víz v roce 2007 navštívilo tuto zemi pouze přibližně 10 tisíc českých turistů. Po zrušení víz došlo k velkému nárůstu cestujících a do Kanady vloni vycestovalo přibližně 30 tisíc Čechů. 

V případě znovuzavedení víz asociace předpokládá pokles počtu turistů až o třetinu.