V energetice pokračují přesuny majetku. Ani ne před týdnem uzavřela společnost J&T dohodu o koupi české filiálky britské skupiny International Power za více než 22 miliard korun, a už je na cestě další velký obchod. Ve Francii vrcholí jednání o prodeji 30 procent české společnosti Dalkia, jež patří do nadnárodní skupiny Veolia Environnement.

Dalkia je po firmách ČEZ a International Power Opatovice českou trojkou ve výrobě elektřiny a tepla. Podle šéfa představenstva Dalkie Zdeňka Duby hledá Veolia investora, který české dceři přinese kapitál na další růst. "V současné době má česká Dalkia obrat kolem 11 miliard korun. Naším úkolem je urychlit rozvoj v Česku, proto padlo rozhodnutí najít jí strategického partnera," vysvětluje Duba.

Podle expertů z energetické branže je nabídka zajímavá, i když nejde o ovládnutí společnosti: "Je to atraktivní pro každého, kdo se podnikání v energetice u nás věnuje," řekl HN Vladimír Schmalz, ředitel společnosti ČEZ pro fúze a akvizice. Schmalz potvrdil, že domácí energetická jednička dala Veolii nabídku na koupi podílu v Dalkii. "Naše nabídka ale zůstala zatím bez odezvy," dodal Schmalz.

Podle zdrojů HN z energetického sektoru se o koupi akcií Dalkie zajímali i lidé J&T. "Zásadně nekomentujeme probíhající výběrová řízení," odmítá tyto informace potvrdit či vyvrátit Daniel Křetínský, šéf vznikajícího EP Holdingu, společného podniku skupin J&T a PPF pro podnikání v energetice.

ČEZ má malou šanci

Jak ČEZ tak J&T ale mají zřejmě při koupi podílu v Dalkii malé šance: "Veolia hledá pro Dalkii jiný typ investora. Nechtějí kupce z oboru, který by měl zájem podílet se na řízení firmy. Upřednostňují finančního investora, například nějaký infrastrukturní fond, který do Dalkie vstoupí čistě kvůli dividendovému výnosu," řekl HN zdroj, dobře informovaný o probíhajícím výběrovém řízení. Duba odmítl o prodeji sdělit HN jakékoliv bližší detaily.

Podle zdroje HN už Veolia ukončila první kolo tendru, do něhož se přihlásila "zhruba desítka zájemců". Do druhého kola postoupili jen čistě finanční investoři, kteří už provedli hloubkové analýzy prodávané firmy a nyní chystají konečné závazné nabídky.

"Ty mají být podány do konce července, kupec by tedy mohl být znám ještě do konce srpna,“ říká zdroj. „Dalkia chce ihned po vstupu nového partnera začít nakupovat zdroje na výrobu tepla a elektřiny. Má nachystané poměrně velké akvizice, čeká jen na příliv nového kapitálu," dodává zdroj HN.

Objem chystaného obchodu bude podle znalců trhu výrazně nižší než nedávný prodej International Power, i tak ale půjde o miliardové sumy.