Spojené státy ve středu ujistily Polsko, že na plánu vybudovat v zemi systém protiraketové obrany se nic nemění. Případné změny údajně ani nebyly na programu moskevských jednání mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem.

Prohlásil to podle agentury PAP polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski po setkání s náměstkem americké ministryně zahraničí Stephenem Mullem.

Cokoliv bylo v Moskvě řečeno, nebude mít žádný význam na rozhodnutí o protiraketovém štítu. Takové rozhodnutí udělají Spojené státy a jejich spojenci Polsko a Česká republika, a nikoliv třetí země. To je velmi dobrá zpráva, řekl Sikorski podle PAP novinářům.

S Polskem se na projektu výstavby protiraketové základny s deseti střelami dohodla administrativa předchozího amerického prezidenta George Bushe. Současný prezident Barack Obama se však k systému protiraketové obrany, který má čelit útokům z rizikových zemí, staví o poznání vlažněji.

Rusko dlouhodobě odmítá představu, že by Američané měli v Česku protiraketový radar a na polském území skupinu protiraketových střel. Obama v Moskvě tento týden přesvědčoval, že protiraketový štít není zaměřen proti Rusku, ale proti hrozbám ze Severní Koreje a Íránu. Pobízel také Rusko ke spolupráci argumentem, že pokud tyto hrozby pominou, nebude zapotřebí ani budovat protiraketovou obranu. Konkrétní řešení sporu se však nalézt nepodařilo a prezidenti tento problém svěřili expertům.

Česko i Polsko loni podepsaly se Spojenými státy příslušné dohody o umístění protiraketových objektů na svých územích. Ani český, ani polský parlament ale tyto dokumenty ještě definitivně neschválily.

Související