Íránská policie rozháněla slzným plynem Íránce, kteří si chtěli u Teheránské univerzity připomenout desáté výročí studentských nepokojů. Podle agentury AFP k univerzitě přišlo do večera 3000 lidí a hlásili se k neúspěšnému kandidátovi z červnových prezidentských voleb Míru Hosejnovi Músávímu.

Policisté a milicionáři obsadili ulice v okolí Teheránské univerzity a vytlačovali z nich demonstranty, kteří se stále přeskupovali. Kromě slzného plynu a obušků použily ozbrojené síly také varovné výstřely do vzduchu. Agentura AFP napsala, že několik lidí bylo zatčeno. Ulicemi zněla hesla "Propusťte politické vězně" a "Smrt diktátorovi".

Na ulici Svobody poblíž univerzity demonstranti zapálili popelnice a policisté strhávali poznávací značky z aut, jejichž řidiči na znamení sympatií s demonstranty troubili.

Kvůli Músávího prohře se v Íránu konaly po volbách demonstrace, které stály životy 20 lidí a 500 z více než 1000 zatčených zůstává ve vazbě. Stoupenci Músávího a dalších dvou neúspěšných kandidátů napadli regulérnost hlasování a žádali nové volby. Dnešní události jsou největší demonstrací od 29. června, kdy byl vítězem voleb definitivně potvrzen minulý prezident Mahmúd Ahmadínežád.


Ten prohlásil, že nepřátelům Íránu, kteří podle Teheránu povolební protesty organizovali, nezbude nic jiného, než s Ahmadínežádovou vládou jednat. "Tito nepřátelé se nyní velmi zlobí, protože se navzdory jejich propagandě moci ujala vláda, jež má podporu 40 milionů voličů," řekl Ahmadínežád. Podle oficiálních výsledků získal 12. června 63 procent hlasů, Músáví skončil druhů z 34 procenty. Volit přišlo téměř 40 milionů lidí.

Související