Spojené státy znovu přezkoumávají návrh ruského premiéra Vladimira Putina na využití ázerbájdžánské radarové základny. Náměstek amerického ministra zahraničí James Steinberg vedl několik dní po schůzce Putina s americkým prezidentem Barackem Obamou rozhovory v Ázerbájdžánu. Napsala to agentura DPA.

Putin navrhl společné využití základy Gabala předchozímu americkému prezidentovi Georgi Bushovi. Spojené státy to ale tehdy odmítly s odůvodněním, že se základna nedá využít stejným způsobem jako plánovaný radar v České republice a raketová základna v Polsku.

Steinberg v Baku uvedl, že Obama vedl na začátku týdne při své návštěvě Moskvy "širokou debatu o možné spolupráci v oblasti raketové obrany". Spojené státy prý chtějí prověřit potenciál základny Gabala a případně ji využít jako doplněk radaru umístěného v ČR. Naproti tomu Rusko považuje Gabalu za plnohodnotnou alternativu zamýšleného radaru na českém území.

Naposledy v pátek varoval ruský prezident Dmitrij Medveděv Spojené státy před následky výstavby protiraketové obrany ve střední Evropě. Rusko by prý jako odvetné opatření umístilo rakety krátkého doletu na území Kaliningradu.