Porušovali zákon. Tak čínské úřady zdůvodnily násilnou smrt dvou ujgurský muslimů na čínském západě ve městě Urumči. Jak informuje BBC, dva příslušníky tohoto etnika zastřelila čínská policie.

Podle hongkongského rádia došlo v oblasti k přestřelce, během níž byli zastřeleni také dva policisté. Incident si vyžádal dalšího zraněného z řad Ujgurů.

Místní úřady přitom už týden tvrdí, že na místě panuje klid. Během nepokojů z minulého víkendu bylo v ujgurské autonomní oblasti Sin-´tiang zabito zhruba 180 lidí.

Zatím není jasné, co se událo během posledního incidentu. Informace o nepokojích se různí. Podle některých zpráv, které přejímá BBC, začali příslušníci čínské policie střílet na Ujgury poté, co se je vybavení noži a klacky pokoušeli napadnout.

Server TimesOnline píše, že pondělní události vyděsily občany žijícím ve více než dvoumilionovém městě - lidé v Urumči pobíhali okolo a snažili se schovat do svých domů a obchodů, zatímco policie mávala zbraněmi a křičela, popisuje server.

Text pokračuje pod fotogalerií

Otázník nad příčinou incidentu

Podle agentur AFP a AP se ozvala střelba v muslimské části ujgurské metropole Urumči. Policisté údajně vytlačili z velkého orientálního tržiště několik stovek lidí. "Zaslechl jsem zvuky připomínající sérii výstřelů... Vzápětí jsme spatřili lidi utíkat," citovala agentura AFP nejmenovaného Ujgura. Podle AP se lidé při střelbě začali vrhat na zem nebo se dali na útěk.

Po vytlačení asi 200 lidí z Velkého bazaru policie začala blokovat přístupové ulice k tržišti, které byly předtím uvolněny. Agentura AP napsala, že po zuby ozbrojení policisté se vrhli na jednoho muže, do něhož kopali a tloukli ho. Důvod incidentu ale znám není.

Město nyní hlídají od minulého týdne desetitisíce vojáků. Režim navíc pohrozil představitelům místních úřadů, že mohou být potrestáni, pokud se nedokáží vypořádat s protesty.

Srážky muslimskými Ujgury a čínskými Chany si podle oficiálních údajů dosud vyžádaly 184 mrtvých - z toho údajně 137 Číňanů (Chanů) a 1680 zraněných. Ovšem zahraniční proujgurské zdroje odhadují počet mrtvých, většinou Ujgurů, na několik svotek až tisíc. V nemocnicích zůstává kolem 900 lidí.

Související