Údajný dozorce z nacistického koncentračního tábora John Demjanjuk byl do Německa převezen letos v květnu, po dvou měsících na něj v pondělí 13. července mnichovská prokuratura uvalila obžalobu - zpovídat ses má z podílu na zavraždění 27.900 lidí.

Devětaosmdesátiletý Demjanjuk je podezřelý, že se od března do konce září 1943 v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor na polském území podílel na smrti skoro 28 tisíc Židů.

Demjanjukovi advokáti poukazují už od od dob deportace z USA zpět do Německa na jeho špatný zdravotní stav. Prokurátoři ale tvrdí, že je "dozorce" schopen se řízení účastnit.

"Podle lékařských osvědčení je obžalovaný schopen před soud předstoupit. Lékaři však doporučují omezit slyšení na dvakrát 90 minut denně," uvedla v oznámení prokuratura. "Nyní přísluší soudu v Mnichově, aby rozhodl o pokračování procesu," dodala.

Demjanjuk žil od 50. let ve Spojených státech, byl 11. května vydán do Německa. Od té doby je vězněn v Mnichově. Zatím není jasné, kdy by měl proces začít. Za spoluvinu na vraždě hrozí v Německu trest nejvýše 15 let.

Dozorce zvaný Ivan Hrozný

Demjanjukovo obvinění uvítal šéf Střediska Simona Wiesenthala (SWC) v Jeruzalémě Efraim Zuroff.  "Jde zjevně o významný krok vpřed," řekl Zuroff agentuře AP. "Doufáme, že bude učiněno spravedlnosti zadost a že bude vynesen odpovídající rozsudek," uvedl.

Demjanjuk, který pochází z Ukrajiny, byl na seznamu nejhledanějších nacistických zločinců na druhém místě. Podle hlavního vyšetřovatele německého centrálního úřadu pro objasňování nacistických zločinů je dost důkazů o tom, že jako dozorce s přezdívkou Ivan Hrozný od roku 1943 osobně vodil v Sobiboru Židy do plynových komor.

Demjanjuk všechna obvinění popírá. Tvrdí, že sám byl v roce 1942 jako voják Rudé armády Němci zajat. Po druhé světové válce pak odešel do USA. Za podíl na masovém vyvražďování Židů byl Demjanjuk už v roce 1988 v Jeruzalémě odsouzen k smrti, trest byl ale později zrušen.

Případ Johna Demjanjuka

1952 - Získává povolení ke vstupu na území USA, tvrdí, že byl povětšinu války vězněn

1977 - Proti dozorci známému jako Ivan Hrozný jsou vznesena první obvinění z válečných zločinů

1981 - Zbaven amerického občanství

1986 - Vydán do Izraele

1993 - Izraelský nejvyšší soud ruší obvinění - podle něj není Demjanjuk tzv. Ivah Hrozný

2002 - Definitivně ztrácí americké občanství kvůli tomu, že pracoval v nacistických táborech

2005 - Dozorce má být deportován na Ukrajinu

2009 - Německo na něj vydává zatykač, je převezen z USA do Německa. Nyní byl obžalován

 

Související