Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost uprchlého podnikatele Tomáše Pitra na pětiletý trest vězení za daňové delikty z roku 1994. Soudci rozhodli počátkem července bez veřejného jednání. Nezjistili v procesu žádné porušení Pitrových základních práv. Stížnost je podle nich zjevně neopodstatněná, zjistila v úterý ČTK z databáze usnesení.

V úterý se také Městský soud v Praze zabývá transakcí, při níž Pitr získal svůj nejcennější majetek – ústeckou Setuzu, dnes přejmenovanou na STZ.

Ve stížnosti uplatnila Pitrova obhajoba širokou škálu námitek. Podle Ústavního soudu se ale se všemi připomínkami už vypořádaly soudy nižší instance. "Skutečnost, že stěžovatel se závěry obecných soudů nesouhlasí, nemůže sama o sobě založit oprávněnost ústavní stížnosti," uvedl v usnesení soudce zpravodaj František Duchoň.

Pitrova základní práva soudy neporušily. "Stěžovatel byl stíhán za jednání definované zákonem jako trestný čin, za jehož spáchání mu byl uložen trest stanovený rovněž zákonem. Obecné soudy při svém rozhodování nevybočily z mezí ústavně chráněného práva na spravedlivý proces," konstatoval ÚS. 

Do vězení nenastoupil 

Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení ale nenastoupil a od roku 2007 se zřejmě skrývá v zahraničí. Je na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun. Pitr, o němž se hovořilo jako o jednom z nejbohatších lidí v zemi, několikrát neúspěšně žádal o obnovu procesu.