Ministerstvo financí se zřejmě stalo terčem podvodu v případě odkupu směnek bývalé IPB za více než šest miliard korun. MF proto podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Informoval o tom ve středu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ministerstvu byla v uplynulých dnech podle Jakoba doručena žádost o potvrzení připravenosti ministerstva zaplatit směnky IPB na základě zfalšované listiny. Podle ní se MF mělo zavázat k odkupu těchto směnek v celkové výši 6,115 miliardy korun.

"Padělaná listina je falzem původního dopisu ředitele mezinárodněprávního odboru a agendy převzaté z České konsolidační agentury Radka Šnábla, který v originálním vyhotovení odmítá jakékoliv plnění nebo ochotu ministerstva v předmětné záležitosti jednat. Padělaná listina naopak obsahuje tvrzení, že Ministerstvo financí dalo této společnosti příslib o odkoupení směnek v plné částce," uvedl Jakob.

Podívejte se na podvodný dopis
(pro zvětšní na něj klikněte)

 

Dopis, který má redakce k dispozici, je adresován od MF na Milana Hertze, jednatele teplické společnosti Hertz. Uvádí se v něm, že ministerstvo vydalo příslib o odkoupení směnek a že konečný termín uzavření kupní smlouvy bude společnosti oznámen do konce června.

MF proto podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání trestného činu podvodu a žádá každého, kdo se s touto padělanou listinou setkal, aby úřad informoval.

Obdobný případ řešilo ministerstvo též v nedávné minulosti, kdy byl ministerstvu při jednání o deblokaci libyjského dluhu předán údajný dopis někdejšího ministra financí Ivana Pilipa, který měl potvrdit, že celý dluh byl dle instrukcí MF umořen.

V roce 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správou a následně ji získala za jednu korunu ČSOB. Kvůli převodu IPB se uskutečnila řada soudních sporů a arbitráží.

Nejznámější z nich, arbitráž s japonskou Nomurou, stát prohrál a následně uzavřel s Japonci smír, na základě kterého Česko loni zaplatilo Nomuře 3,6 miliardy korun.