Za jediného zachránce před lisabonskou smlouvou, která má reformovat instituce Evropské unie, označuje českého prezidenta Václava Klause středeční vydání britského bulvárního listu Daily Mail. V komentáři nazvaném Mohou Češi po 70 letech zachránit NAŠI svobodu? dává ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě evropských institucí do souvislosti s podpisem mnichovské dohody předznamenávající obsazení Československa hitlerovským Německem.

Posledními překážkami "skoku k jednotnému evropskému státu zůstávají Irsko a Česká republika", uvedl komentátor pravicového bulvárního listu Andrew Alexander. Připouští, že "kombinovaná propagandistická mašinérie Dublinu a Bruselu by mohla zajistit "Ano" v opakovaném referendu, ve kterém se irští voliči začátkem října mají k lisabonské smlouvě vyjádřit.

Klaus je poslední záchranou, píše deník

"Naším jediným zachráncem tak zůstává prezident Václav Klaus," píše Daily Mail. "Je to určitě jedna z největších ironií dějin. Od dob Mnichova před více než 70 lety se kolo otočilo o 180 stupňů. Tentokrát je NAŠE národní suverenita - nebo to, co z ní zbylo - v rukou českého prezidenta," uvedl komentář.

Senátor Oberfalzer: Ústavní stížnost na Lisabon podáme do čtrnácti dnů- čtěte ZDE

To ví i prvňáček, že záruky pro Irsko mění Lisabon, stěžuje si Klaus - čtěte ZDE

Pokud Klaus vydrží, může šéf britských opozičních konzervativců David Cameron splnit svůj slib a nechat vypsat o lisabonské smlouvě referendum, píše Daily Mail. Nynější britská labouristická vláda nechala "Lisabon" ratifikovat v parlamentu. Cameron slíbil, že když vyhraje volby a v té době nebude ještě smlouva ratifikována ve všech členských zemích, vypíše o ní v Británii referendum.

"Pokud Klaus nevydrží - a tlak českého parlamentu na jeho podpis je silný -, vstoupí smlouva v platnost. Cameron řekl, že taková eventualita by jeho postoj k referendu ´ztížila´ a někteří členové jeho stínového kabinetu tvrdí, že by hlasování již nemusel organizovat," uvedl Daily Mail.

Není čas na appeasement

Deník se domnívá, že by Cameron měl vypsat referendum i tak. Očekávané "Ne" lisabonské smlouvě by prý "mimořádně posílilo jeho vyjednávací pozici" vůči Bruselu. "Určitě by to znamenalo velkou roztržku s EU. No a co? Mezi obyčejnými voliči by to bylo populární ... a mezi konzervativními poslanci není moc nadšených zastánců lisabonské smlouvy," tvrdí komentář.

"Zatím se zdá, že Praha rozhodne, jak ´obtížný´ Cameronův postoj bude. Není čas na appeasement," uzavřel Daily Mail opět v narážce na předválečnou politiku britské vlády, která se ve snaze vyhnout se válce snažila uklidňovat nacistické Německo politikou appeasementu neboli ustupování v zájmu klidu.

Daily Mail má náklad přes dva miliony výtisků a je druhým nejprodávanějším bulvárem po The Sun. Nejpopulárnější seriózní list The Daily Telegraph má náklad něco přes 800.000 výtisků.

Související