"Raději střel nevinného, než bys s mířením na nepřítele váhal. Jestliže si nejsi jist, zabij," vzpomínají izraelští vojáci na příkazy, které dostali při vojenské operaci v palestinské Gaze na konci minulého a začátku letošního roku.

Jejich výpovědi včera zveřejnila organizace s názvem Breaking the Silence (Prolomení ticha), na základě anonymních informací šestadvaceti z nich, kteří v Gaze byli.

Vojáci uvádějí, že pravidla ozbrojené akce, při níž zahynulo přes tisíc Palestinců, byla nastavena tak, že umožnila zneužívání moci armády vůči civilistům a že ti se často stávali "lidskými štíty".

"Od chvíle, kdy jsme se objevili na palebné pozici, stříleli jsme na místa, kde by se mohli ukrývat nepřátelé. V obydlených oblastech jsou nepřáteli všichni, nikdo není nevinný," zněly typické výpovědi vojáků, kteří poskytli své svědectví.

Uvádějí, že nebyly brány dostatečné ohledy na civilní budovy a byla zbytečně ničena palestinská infrastruktura v Gaze.

Vojenská akce se odehrála na přelomu roku, trvala necelý měsíc a zahynulo při ní podle palestinských údajů přes 1400 lidí. Izrael palestinské oběti spočítal na necelých 1200, z toho asi 300 prý byli civilisté. Sám přišel o deset vojáků a tři civilisty. Cílem akce bylo zastavit raketovou palbu radikálů z pásma Gazy na Izrael.

Izraelská armáda výpovědi vojáků odmítla. Uvedla, že zpráva je založena na anonymních a neověřených svědectvích.

Související