Podle prvních informací byla Estěmirovová z hnutí Memorial zastřelena dvěma ranami do hlavy. Mrtvola byla nalezena nedaleko ingušské metropole Nazraně. Ingušsko sousedí na západě se separatistickým Čečenskem.

Předseda skupiny ochránců lidských práv Memorial Oleg Orlov podle agentura AP o něco dříve informoval, že čtveřice mužů přinutila Estěmirovovou nasednout v čečenském hlavním městě Grozném do auta. Očití svědci ji podle něj slyšeli při únosu křičet.

Estěmirovová shromažďovala důkazy o porušování lidských práv v Čečensku od počátku druhé rusko-čečenské války v roce 1999. Spolupracovala také s investigativní novinářkou Annou Politkovskou, další kritičkou války Ruska proti separatistům na Kavkaze. Ta byla zastřelena ve svém domě v Moskvě v roce 2006. Její vražda nebyla dosud objasněna.

Dalším spolupracovníkem Estěmirovové byl Stanislav Markelov, prominentní právník a odpůrce porušování lidských práv v Čečensku. Také on byl zastřelen, útočníci si na něj v lednu počíhali na moskevské ulici.

Na severním Kavkaze se znovu roztáčí spirála násilí, postiženo je v posledních měsících zejména Ingušsko, napsala agentura AP.

Související