Vyšetřovatelé nalezli tři černé skříňky Tupolevu, který ve středu havaroval na cestě z íránského Teheránu do arménského Jerevanu. Stroj Tu-154 se zřítil jen 16 minut po startu.

Nalezené černé skříňky, zařízení zaznamenávající technické informace o průběhu letu, by měly pomoci najít odpověď na to, proč se letadlo se 168 lidmi na palubě zřítilo. Nikdo z cestujících ani 15členné posádky havárii nepřežil.

Podle očitých svědků dvaadvacetileté letadlo ruské výroby krátce po startu začalo padat svisle k zemi ocasem nahoru, zadní část stroje hořela. Zatím ale íránské letecké úřady neoznámily možnou příčinu nehody. Spoléhají právě na informace získané z černých skříněk, ty jsou ale značně poškozené.

"Díkybohu, že se nám podařilo najít tři černé skříňky. Přestože jsou poničené, doufáme, že klíčové informace se nám z nich podaří dostat," řekl BBC Farsí Madžídí, šéf vyšetřovací komise.

Pokud by se jim informace získat nepovedlo, jsou Íránci připraveni odeslat skříňky výrobci letounu, aby jim s objasněním tragédie pomohl.

Mezitím dobrovolníci spolu s vyšetřovateli na místě nehody u vesnice Džanatabád v provincii Kazvín asi 120 kilometrů od íránské metropole sbírají části vraku letadla i ostatky pasažérů a posádky.

"Je to strašlivé. Mám tu pytel kusů lidského masa a nic, co by nám pomohlo toho člověka identifikovat," popsal agentuře AFP jeden z dobrovolníků Červeného půlměsíce, kteří pomáhají na místě tragédie. "Na poli jsme našli kusy masa, prsty i hlavy," cituje Reuters místního farmáře.

Na palubě letounu Tu-154 byli většinou íránští občané, s nimi pět Arménců a dva Gruzínci. Mezi pasažéry cestovalo i osm juniorských reprezentantů v džudu.